Manisa Balkan göçmenlerinin ağız özellikleri
Dialect features of Balkan immigrants in Manisa
  1. Tez No: 653579
  2. Yazar: SENEM AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1981
Özet
“Manisa Balkan Göçmenlerinin Ağız Özellikleri”isimli doktora tezi, Cumhuriyet döneminde (mübadele ve sonrasında) Manisa'ya yerleşmiş, ana dili Türkçe olan Balkan göçmenlerinin (Yunanistan, Bulgaristan ve Eski Yugoslavya) dil özelliklerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla 212 kaynak kişi ile görüşülmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşülen kaynak kişilerin 208'i (Kosova 4, Makedonya 118, Bulgaristan 59, Yunanistan 27) Balkanların 128 yerleşim yerinden göç ederek Manisa'nın 28 yerleşim yerinde ikamet edenlerden, 4'ü (Kosova'dan 1, Makedonya'dan 2, Yunanistan'dan 1) ise mukayese maksadıyla, Balkanlarda yaşamaya devam edenler arasından seçilmiştir. Derlemelerden elde edilen metinlerin dil özellikleri incelenmiş, incelemeler neticesinde ses, şekil, kelime ve cümle bilgisi bakımlarından değişik yoğunluklarla kullanılan 114 karakteristik ağız özelliği tespit edilmiştir. Akabinde, tespit edilen 114 ağız özelliğinin sunduğu farklı tasnif imkanları değerlendirmeye alınmış ve en uygun sınıflandırma şekline 'ünlü uyumları' üzerinden varılabileceği anlaşılmıştır. Ünlü uyumları üzerinden yaptığımız tasnife göre de Manisa Balkan göçmen ağızlarının, ünlü uyumlarını yaygın olarak bozan I. Bölge, ünlü uyumlarını yaygın olarak koruyan II. Bölge, ünlü uyumlarının bozulduğu ve korunduğu örneklerin birlikte görünmesi açısından bir 'geçiş bölgesi' özelliği arz eden III. Bölge olmak üzere, üç ağız bölgesine ayrıldığı görülmüştür. Bu üç ağız bölgesi ve I.-II. Bölgelerde tespit edilen alt ağız grupları (ağız adacıkları) üzerinde çalışılmıştır. Tez; giriş, dil incelemesi, metinler, sözlük, tablolar / grafikler/ haritalar / fotoğraflar olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The PhD thesis,“Dialect Features of Balkan Immigrants in Manisa”, is studied to reveal the language features of Balkan immigrants (Greece, Bulgaria and the former Yugoslavia) whose native language is Turkish and settled in Manisa during the Republican era (during the population exchange and after). For this purpose, interviews were held with 212 source people. 208 of the interviewees (Kosovo 4, Macedonia 118, Bulgaria 59, Greece 27) were chosen among those migrated from 128 settlements of the Balkans and reside in 28 settlements of Manisa. For comparison, 4 of the interviewees (1 from Kosovo, 2 from Macedonia, 1 from Greece) were chosen among those who continue to live in the Balkans. The language features of the texts obtained from the compilations were examined, and as a result of the examinations, 114 dialect characteristics which were used in different densities in terms of phonetics, morphology, vocabulary and syntax were identified. Subsequently, the different possible classification methods provided by 114 dialect characteristic were taken into consideration and it was understood that the most appropriate classification method could be reached through vowel harmony. According to the classification we made based on vowel harmony, it was observed that dialects of Balkan immigrants in Manisa were divided into three dialect regions. In the first region, the vowel harmony is commonly disrupted. In the second region, the vowel harmony is commonly preserved. The last and third region has a 'transition region' characteristic in terms of the appearance of the examples where the vowel harmonies are disturbed and preserved. These three dialect regions and the sub-dialect groups (dialect islands) identified in the first and second regions were studied. The thesis consists of five main sections: introduction, language review, texts, dictionary and tables / graphics / maps / photos.