Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan müdahalesinin insani güvenlik açısından değerlendirilmesi
Human security assessment of the United States' Afghanistan intervention
- Tez No: 653586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsani güvenlik kavramı, bireylerin onurlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmeleri için gerekli olan şartların sağlanması hedefini taşımaktadır. İçerisinde insan hayatının ekonomik, toplumsal, siyasal, çevresel, bireysel, sağlıksal ve gıdasal güvenliği bulunduran bileşenleri yer almaktadır. İnsan hayatının tüm kısımlarını ele alması nedeniyle günümüzde insani güvenlik, güvenlik stratejilerinin merkezinde yer almaktadır. Kavramın çerçevesi uluslararası ve akademik anlamda oturtulmaya çalışılırken bir yandan da insani güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunda çalışmalar yapılmaktadır. İnsani güvenliğe yönelik tehditlerin her geçen gün artması ve çeşitlenmesi nedeniyle tehditlere yönelik savunma stratejileri de değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'a yaptığı müdahale çerçevesinde insani güvenliğin değerlendirmesi yapılacaktır. Bu değerlendirme yapılırken, güvenliğin tarihsel boyutu ele alınacak, insani güvenlik anlayışının nasıl ortaya çıktığı incelenecek ve müdahale sonucunda insani güvenliğin hangi boyutlarda nasıl meydana geldiği, nasıl göz ardı edildiği ve nerede olduğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of human security aims to provide the conditions necessary for individuals to live an honorable and peaceful life. The concept of human security refers to components that contain economic, social, political, environmental, individual, health, and food security of human life. Because it covers all parts of human life, today human security is at the center of security strategies. While the framework of the concept is tried to be established internationally and academically studies are carried out on how to ensure human security. Defense strategies for threats vary due to the ever-increasing and diversification of threats to human security. In this study, humanitarian security will be evaluated within the framework of the intervention of the United States of America in Afghanistan. While making this evaluation, the historical dimension of security will be discussed, how the understanding of human security has emerged will be examined, and in what dimensions human security occurs, how it is ignored, and where it will be evaluated.