Kasık fıtığı onarımında yama tespiti için kullanılan fibrin yapıştırıcıların ilioinguinal sinir üzerine etkileri 'Deneysel Çalışma'
The effects of fibrin sealants used for mesh fixation in inguinal hernia repair on the ilioinguinal nerve 'Experimental Study'
  1. Tez No: 653592
  2. Yazar: ENGİN ÖLÇÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL HAKAN KULAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Kasık fıtığı için meş onarımı sonrası kronik ağrı, mesh fiksasyonu sırasında sütür, zımba veya stapler ile doğrudan sıkıştırma yoluyla bölgesel sinirlerin travmasına bağlı olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için fibrin yapıştırıcılar önerilmiştir (FY). Bu deneysel çalışmada, FY'nın ilioinguinal sinir üzerindeki etkisi meş uygulaması sonrası değerlendirildi. Gereç ve Yöntemler: Üç grupta 15 Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Grup 1' de ilioinguinal sinir üzerine 2 × 1 cm, standart monofilament, saf polipropilen mesh yerleştirildi. Grup 2 de sinir üzerine 0.5 ml FY, onlay mesh kullanılmadan uygulandı. Grup 3' te , 2 × 1 cm mesh ilioinguinal sinir üzerine yerleştirildi ve 0.5 ml FY ile sabitleme sütürü olmadan sabitlendi. Ameliyattan üç ay sonra mikroskobik çalışma için komşu sinir segmentinden bilateral sinir örnekleri alındı. Bulgular: Grup 1 ile Grup 2 arasında fibrozis, lenfosit ve ödem skorları ve yabancı cisim reaksiyonu açısından önemli farklılıklar vardı, meşin sabitlendiği Grup 3'ün değerleri Grup 1 ve Grup 2 arasında idi., dikişsiz FS uygulanarak kabaca yerleştirildi. Grup 1 deneklerde belirgin fibrozis ve meşin periferik alanında artmış kollajen proliferasyonu görülürken, Grup 3 deneklerinde ağ lifleri arasında hafif fibroblastik aktiviteizlendi. Sonuç: FY'nın ilioinguinal sinir üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. FY uygulaması kasık fıtığı onarımında siniri polipropilen meşin zararlı etkilerinden koruyabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic pain after mesh repair for inguinal hernia may be related to the trauma to the regional nerves by direct compression with sutures, staples, or tacks during mesh fixation. Fibrin sealant (FS) has been recommended to eliminate this risk. In this experimental study, the effects of FS on the ilioinguinal nerve when a mesh was applied was searched. Materials and Methods: Fifteen New Zealand rabbits were used in three groups. In Group 1, a 2×1 cm, standard monofilament, pure polypropylene mesh was laid over ilioinguinal nerve. In Group 2, 0.5 ml FS was applied on the nerve without using an onlay mesh. In Group 3, a 2×1 cmmeshwas laid onlay and secured with 0.5 ml FS with no fixating suture. Three months after surgery bilateral nerve samples were taken from the contiguous nerve segment for microscopic study. Results: Group 1 showed prominent findings with regard to all parameters. There were significant differences between Group 1 and Group 2 in respect of fibrosis, lymphocyte, and edema scores, and foreignbody reaction. The values of Group 3, where the mesh was secured by the application of FS with no suture, were roughly placed in between Group 1 and Group 2. Prominent fibrosis and increased collagen proliferation in peripheral area of mesh was seen in Group 1 subjects, whereas a mild fibroblastic activity among mesh fibers in Group 3 subjects. Conclusions: FS has no negative effect on ilioinguinal nerve. FS application may protect the nerve from the harmful effects of polypropylene mesh in inguinal hernia repair.