Bipolar bozukluk tanılı hastalarda bulbus olfactorius ve amigdala hacim ve fonksiyonel aktivitesinin 18-FDG PET/BT ile incelenmesi
Investigation of bulbus olfactorius and amigdala volume and functional activity with 18-FDG PET / CT in patients with A diagnosis of bipolar disorder
- Tez No: 653593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk toplumda sık görülen ve yetiyitimine neden olan psikiyatrik hastalıklardandır. Bipolar bozuklukta yapılan nörogörüntüleme çalışmalarında çeşitli beyin bölgelerinde yapısal ve metabolik farklılıklar olduğu görülmüştür. Bizde bu çalışmada bipolar bozukluk tanılı hastalarda bulbus olfactorius ve amigdala hacim ve metabolizmasını 18 FDG PET/BT ile değerlendirdik. Yöntem: Araştırmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı alan 26 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara HAM-A ve Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılara 18 FDG PET/BT çekilmiştir. Bulbus olfactorius ve amigdala glikoz metabolizmaları, z skorlarıyla karşılaştırılmıştır. Bulbus olfactorius ve amigdala hacimleri ise, geriye yönelik taranan ve dışlama kriterlerini karşılayan 26 hastanın 18 FDG PET/BT görüntüleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bipolar bozukluk tanılı olgu grubumuzda kontrol grubuna oranla bulbus olfactorius hacmi istatiksel olarak anlamlı derecede azalmış(p:0,001), bulbus olfactorius metabolizması ise istatiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur(p:0,001). Amigdala hacmi ve metabolizması olgu grubumuzda istatiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur(p:0,001). Amigdala ve bulbus olfactorius hacimleri arasında doğru korelasyon vardı. Sağ ve sol amigdala metabolizması ile sağ bulbus olfactorius metabolizması arasında pozitif korelasyon vardı. Sonuçlar: Bu çalışma bildiğimiz kadarıyla bipolar bozuklukta bulbus olfactorius hacim ve metabolizmasını inceleyen ilk çalışmadır. Çalışmamızın verileri bipolar bozuklukta bulbus olfactoriusun hacim ve metabolizmasının etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca bulbus olfactoriusun bipolar bozukluk etyopatogenezinden sorumlu olabileceğini göstermiştir. Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için ileride yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder is a psychiatric disorder that is common in the society and causes disability. In neuroimaging studies in bipolar disorder, structural and metabolic differences were observed in various brain regions. In this study, we investigated the bulbus olfactorius and amygdala volume and metabolism with 18 FDG PET / CT in patients with bipolar disorder. Method: Twenty-six patients diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. HAM-A and Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction were applied to the participants. Participants 18 FDG were scanned with PET / CT. Bulbus olfactorius and amygdala glucose metabolisms were compared with z scores. Bulbus olfactorius and amygdala volumes were compared with 18 FDG PET / CT images of 26 patients who were retrospectively scanned and met the exclusion criteria. Results: In our case group with a diagnosis of bipolar disorder, the volume of bulbus olfactorius was statistically significantly decreased (p: 0.001), and bulbus olfactorius metabolism was found to be statistically significantly higher compared to the control group (p: 0.001). Amygdala volume and metabolism were found to be statistically significantly higher in our case group (p: 0.001).There was a correct correlation between amygdala and bulbus olfactorius volumes. There was a positive correlation between right and left amygdala metabolism and right bulbus olfactorius metabolism. Conclusions: This study is the first to our knowledge to examine the bulbus olfactorius volume and metabolism in bipolar disorder. The data of our study showed that the volume and metabolism of the bulbus olfactorius are affected in bipolar disorder. It has also shown that the bulbus olfactorius may be responsible for the etiopathogenesis of bipolar disorder. Further studies are needed in the future to understand this issue better.