Laparoskopik kasık fıtığı onarımında total extraperitoneal (TEP) tekniği uygulanan hastalarda, kullanılan yama (MESH) tipinin yaşam kalitesi ve postoperatif komplikasyonlara etkisi
The impact of (MESH) type on quali̇ty of li̇fe and postoperative compli̇cati̇ons i̇n pati̇ents undergoi̇ng total extraperi̇toneal (TEP) techni̇que for laparoscopi̇c ingui̇nal herni̇a repai̇r
- Tez No: 917872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL EYVAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Laparoskopik kasık fıtığı onarımında kullanılan mesh tipinin hastanın yaşam kalitesine, inguinal bölgeye yönelik ağrıya ve postoperatif dönemde oluşabilecek komplikasyonlar üzerine etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Genel Cerrahi Kliniği'nde 1 Ocak 2023 ile 1 Kasım 2023 arasındaki laparoskopik kasık fıtığı operasyonu geçirmiş hastalar, kullanılan mesh tipine göre iki gruba ayrılacaktır. Non-Anatomik polipropilen mesh ve Anatomik polipropilen mesh kullanılan hastalara ait; postoperatif dönemde 1. Saat, 6. Saat, 24. Saat, 10. Gün ve 3. Ayda Vizuel Analog Skala (VAS) değeri alınmıştır. Ayrıca preoperatif dönemde ve postoperatif 3. Ayda hastalara kısa form 36 (SF36) değerlerine bakılmıştır. Kullanılan mesh tipinin ağrıya, hastanın günlük yaşam kalitesine ve postoperatif komplikasyonlara etkisi değerlendirilmesi amacıyla retrospektif olarak tanımlayıcı bir çalışma şeklinde tasarım edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 88 hasta 2 grup halinde karşılaştırılmıştır. Postoperatif dönemde tüm zamanlardaki ortalama VAS değerleri Anatomik polipropilen mesh lehine daha az olduğu gözlendi (p0.05). Her iki grupta da birçok SF36 değerinin preoperatif dönemdeki değere göre, postoperatif dönemde iyileşme olduğu gözlendi. Her iki grup arasında da postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar (seroma ve hematom) arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the potential impact of mesh type used in laparoscopic inguinal hernia repair on patients' quality of life, inguinal pain, and postoperative complications. Materials and Methods: Patients who underwent laparoscopic inguinal hernia surgery between January 1, 2023 and November 1, 2023, at the Antalya Training and Research Hospital General Surgery Clinic were divided into two groups based on the type of mesh used: non-anatomical polypropylene mesh and anatomical polypropylene mesh. Visual Analog Scale (VAS) scores were measured at the postoperative 1st hour, 6th hour, 24th hour, 10th day, and 3rd month. Additionally, Short Form-36 (SF-36) scores were evaluated preoperatively and at the 3rd postoperative month. This retrospective descriptive study was designed to assess the effect of the mesh type on pain, patients' quality of life, and postoperative complications. Results: Eighty-eight patients included in the study were compared in two groups. The mean postoperative VAS scores at all time points were observed to be significantly lower in favor of anatomical polypropylene mesh (p0.05). However, in both groups, many SF-36 scores showed improvement in the postoperative period compared to preoperative values. Additionally, no statistically significant difference was observed between the two groups in terms of postoperative complications (seroma and hematoma) (p>0.05).