İngiliz askerî ataşe raporlarında Osmanlı Devleti ve Türk ordusu (1889-1908)
Ottoman Empire and Turkish army in British military attaché reports (1889-1908)
- Tez No: 653617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ FEDAKÂR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
1889-1908 yılları arasını kapsayan tez, İngiliz askerî istihbaratının Osmanlı Devleti hakkında tutmuş olduğu düzenli ve sistematik raporları konu edinmektedir. Raporları kaleme almış olan İngiliz ateşemiliterleri, İstanbul'daki İngiliz Sefareti'ne bağlı uzman resmi-yetkili memurlardır. Raporlarda, Türk ordusunun bahsi geçen dönem aralığında geçirdiği yapısal değişiklikler İngiliz perspektifinden ortaya konulmaktadır. Türk tarihinin en çok tartışılan simaları arasında yer alan II. Abdülhamid'in saltanatı, hafiye teşkilatının yapısı ve işlevi de tez de temas edilen konular arasında yer almaktadır. İmparatorluğun sadece silahlı kuvvetlerine değil aynı zamanda ekonomi-politik ve dini-kültürel yapısına dair de tespit ve analizler içeren birinci elden bu raporların, geç dönem Türk tarihinin aydınlatılmasına mütevazı bir katkı sunması tezin amacını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which includes the events between 1889-1908, deals with the regular and systematic reports of the British military intelligence about the Ottoman Empire. British military attachés who wrote the reports are expert official-authorized officers of the British Embassy in Istanbul. In the reports, the structural changes that the Turkish army has undergone in the mentioned period are presented from the British perspective. One of the most controversial figures in Turkish history, the reign of Abdulhamid II and function of the Turkish secret service organization affiliated to him are also among the topics discussed in the thesis. It is the aim of the thesis that these reports, which include determinations and analyzes not only on the armed forces of the empire but also on its economic-political and religious-cultural structure, make a modest contribution to the enlightenment of the late period Turkish history.