Reklam sözleşmeleri
Advertising agreements
  1. Tez No: 653635
  2. Yazar: BAHADIR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu çalışmanın konusu“Reklam Sözleşmeleri”dir. Hayatımız boyunca neredeyse her gün birçok reklam ile muhatap olmaktayız. Zira günümüzde reklamlar serbest piyasa ekonomisinin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Çalışma bir“Giriş”, üç“Bölüm”ve bir“Sonuç”tan meydana gelmektedir.“Giriş”te, öncelikle konunun takdimi yapılmış ve önemi izah edilmiştir. Birinci bölümde, reklamın tanımı, unsurları, türleri, benzer kavramlarla ilişkisi ile reklamdaki kişiler açıklanmıştır. İkinci bölümde reklamın ve reklam sözleşmelerinin hukuki niteliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm, reklam sözleşmelerinin hukuki niteliği, hüküm ve sonuçları incelenmiştir. Bahsedilen konular açıklanırken, uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm önerilerimiz, reklam sözleşmesine yönelik hukuki görüşlerimiz ve bu sözleşmeye uygulanacak hükümleri saptama amacı çerçevesinde hareket edilmiştir. Nihayet, çalışma sırasında edindiğimiz kanaatler ise,“Sonuç”kısmında topluca yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Advertising Agreements”. We deal with many advertisements almost every day throughout our lives. Because advertisements have become an indispensable element of the free market economy nowadays. The article consists of one“Introduction”, three“Chapters”and one“Conclusion”. In the“Introduction”, first of all the subject is presented and its importance is explained. In the first part, the definition of the advertisement, its elements, types, its relation with similar concepts and the people in the advertisement are explained. In the second part, the legal nature of the advertising and the contracts of the advertising are examined in detail. The third section examines the legal nature, terms and consequences of the advertising contracts. While explaining the aforementioned issues, we have acted with the aim of determining the solutions to the problems that arise in practice, our legal opinions regarding the advertisement agreement and the provisions to be applied to this agreement. Finally, the opinions we have gained during the study are included in the“Conclusion”section.