Miyometriyal kalınlık başarılı doğum eylemini öngörebilir mi?
Can myometrial thickness predict successful delivery?
  1. Tez No: 653641
  2. Yazar: FATMA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM GÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızın amacı; spontan ya da indüksiyon ihtiyacı duyulan term gebelerin doğum yönetiminde, başarılı doğum eylemini öngörebilmek için miyometriyal kalınlık ölçümünün önemini değerlendirmektir. Bununla beraber başarısız eylem öngörülen hastalarda oksitosin ve dinoproston gibi indüksiyon ilaçlarının kullanımının azaltılması ve hastalara daha konforlu doğum süreci sağlanabilmesi üzerinde duruldu. Çalışma prospektif ve kesitsel olarak dizayn edildi. Çalışmaya 01.04.2020-01.09.2020 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine yatırılan 37 hafta ve üstü gebeliği olan 90 kadın dahil edildi. Doğumhaneye kabul edilen kadınların yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı, abortus sayısı, boy, kilo gibi demografik verileri kayıt edildi. Gebeler aktif faz öncesinde ve aktif faz esnasında MAS (Midanterior segment) ve AUS (Alt uterin segment) myometrial kalınlık ölçümleri yapıldı. Tüm analizler Statistical Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL) versiyon 20 programı ile değerlendirildi. Tüm analizlerde istatistik anlamlılık p0,05). Aktif faz öncesinde ve aktif faz esnasında ölçülen ortalama MAS ve AUS ölçümleri açısından gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to evaluate the importance of myometrial thickness to predict unsuccessful labor in the delivery management of term pregnancies spontaneously or in need of the induction. We emphasised also to provide more comfortable labor process and to reduce the using of oxytocin and dinoprostone in patients with anticipated unsuccessful labor. The study was designed prospectively and cross-sectionally. Ninety pregnant women of 37 weeks or more who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic in Tokat GaziosmanpaĢa University in date of between 01.04.2020 and 01.09.2020 were included in the study. Demographic data such as age, number of pregnancies, number of births, number of abortions, height and weight admitted to the delivery room were recorded. Myometrial thicknesses of pregnant women who were in active phase and preactive phase MAS (Midanterior segment) and AUS (Lower uterine segment) were measured. All analyzes were evaluated by using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL) version 20 program. Statistical significance was accepted as p0,05). There was no significant difference between the groups in terms of mean MAS and AUS measurement values which measured before and during the active phase (p>0,05).