Polikistik over sendromlu hastalarda endokanın kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi
Relationship between endocan and risk of cardiovascular disease in patients with polycstic over syndrome
- Tez No: 653653
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu artmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. Endocan, kardiyovasküler hastalık ile ilişkili olabilecek potansiyel immünoinflamatuar ve endotelyal disfonksiyon belirtecidir. Biz bu çalışmada polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda endokan düzeyinin kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisini araştırmayı planladık. Materyal ve Metod: Bu kesitsel çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 58 PKOS hastasını ve 31 kontrol grubunu kapsamaktadır. PKOS tanısı konulan hastalardan endokan, hsCRP, ürik asit, hormon ve kolesterol paneli için serum örneği alınmıştır. Doppler Ultrasonografi (USG) cihazı ile karotis intima-media kalınlığı (KIMK) ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 58 yeni tanı PKOS hastası ve 31 kontrol grubu dahil edilmiştir. PKOS hastalarında kontrol grubuna göre serum endokan düzeyi anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p=0.020).
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is associated with an increased risk of cardiovascular disease. Endocan is a potential marker of immunoinflammatory and endothelial dysfunction that may be associated with cardiovascular disease. In this study, we planned to investigate the relationship between endocan level and cardiovascular disease risk in patients with PCOS. Method: This cross-sectional study conducted in Konya Education and Research Hospital, University of Health Sciences Turkey. This study included 58 PCOS patients and 31 control groups. Serum samples were taken from patients diagnosed with PCOS and control groups for endocan, hsCRP, uric acid, hormone, and cholesterol panel. Carotid intima-media thickness (cIMT) was measured with Doppler Ultrasonography (USG) device. Results: A total of 58 PCOS patients and 31 control groups were included in the study. Serum endocan level was found to be significantly higher in PCOS patients compared to the control group (p=0.020).