Hiponatremi ve semptomlarının, intrakraniyal basıncın indirekt belirteçlerinden optik sinir kılıf çapı ile ilişkisi
The relationship of hyponatremia and its symptoms with optic nerve sheath diameter, which is one of the indirect markers of intracranial pressure
- Tez No: 653654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, acil serviste hiponatremi tespit edilen erişkin hastalarda yatak başı ultrason ile OSKÇ ölçümü yaparak, hastaların semptomları ve serum sodyum düzeyleri ile OSKÇ arasındaki ilişkiyi ortaya koymak, aynı zamanda klinik semptom ve bulguları gelişmeden önce beyin ödemini öngörerek tedavi ve yatış kararlarını yönlendirecek non-invasive indirekt bir parametre araştırmak amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Prospektif, gözlemsel ve kesitsel olarak planlanan çalışmamıza, 18 yaş üstü serum sodyum düzeyi 135 mEq/L'den düşük olan hastalar dahil edilmiş olup, aynı sayıda hasta ise kontrol grubuna alınmıştır. Çalışma popülasyonuna uygun laboratuvar sonuçları olan hastalar araştırmacıya bildirildikten sonra lineer ultrason probu kullanılarak katılımcıların göz kapakları kapalı bir şekilde bilateral olarak OSKÇ ölçümü yapıldı. Ölçümler ve laboratuvar değerleri ile birlikte hastaların semptomları da sorgulanarak kaydedildi. Veri analizleri SPSS 21.0 IBM paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study, to reveal the relationship between symptoms and serum sodium levels and ONSD (optic nerve sheath diameter) by measuring ONSD with bedside ultrasound in adult patients with hyponatremia in the emergency department and predicting cerebral edema before clinical symptoms and signs develop, and guide treatment and hospitalization decisions. It is aimed to investigate a non-invasive indirect parameter. Materials and Methods: Patients over 18 years of age with serum sodium levels lower than 135 mEq / L were included in our study, planned as a prospective, observational, and cross-sectional study. The same number of patients were included in the control group. After the patients with relevant laboratory results for the study population were notified to the researcher, ONSD was measured bilaterally with the eyelids closed using a linear ultrasound probe. The symptoms of the patients were questioned and recorded, along with the measurements and laboratory values. Data analysis was done using SPSS 21.0 IBM package program.