B12 vitamin eksikliği olan çocuklarda EKG'de QT dispersiyonu ve Tp-e intervali değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between Tp-e interval values and QT dispersion in ECG in children with B12 vitamine deficiency
  1. Tez No: 653659
  2. Yazar: NURCAN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: B12 vitamini kobalt içerdiği için parlak kırmızı kristal ‎yapısında, suda eriyen ve depolanabilir bir vitamindir. B12 vitaminin en önemli ‎temel fonksiyonu hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli deoksiribonükleik asit ‎‎(DNA) sentezinde yer almasıdır. Nöron hücreleri miyelinizasyonunda görev alır. ‎Eksikliği, solukluk, ikter, takipne taşikardi gibi anemi bulguları ile; parestezi, kol ‎ve bacakta halsizlik, kognitif değişiklikler, dengesiz yürüme, ataksi, unutkanlık gibi ‎nöropsikiyatrik bulgulara neden olabilir. B12 vitamin eksikliğinin kardiyovasküler ‎sistem üzerine etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu vitamin eksikliği kardiyak ‎otonomik disfonksiyon, kalp hızı değişkenliği, endotelyal disfonksiyon ve subklinik ‎ateroskleroz, kalp ejeksiyon fraksiyonunda anlamlı ölçüde azalma ve sol ‎ventrikülde miyokard deformasyonu yapabilmektedir.‎ Sol ventrikül fonksiyon bozukluğu, kardiyak repolarizasyon süresinde ‎uzamaya sebep olarak, kalbin ventriküler aritmilere yatkınlığını arttırmaktadır. ‎Repolarizasyon düzensizliğine bağlı ventriküler aritmilerin önceden tahmin ‎edilmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Elektrokardiyogramda ölçülen Tp-e ‎intervali ve QT dispersiyon değerleri bunlar arasındadır. Çalışmamızda B12 ‎vitamin eksikliği olan çocukların Tp-e intervali ve QT dispersiyon değerleri, ‎sağlıklı çocukların Tp-e intervali ve QT dispersiyon değerleri ile karşılaştırılarak ‎B12 vitamin eksikliğinin çocuklarda kardiyak elektriksel aktiviyete etkisinin ‎araştırılması amaçlanmıştır.‎ Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 64 B12 vitamin eksikliği olan ve 64 ‎sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm çocukların fizik ‎muayeneleri yapılarak, hemogram, glukoz, AST, ALT, üre, kreatinin, B12 vitamin, ‎folik asit, D vitamin, ferritin, demir bağlama kapasitesi, T4, TSH tetkikleri için kan ‎alınmış, EKG ve ekokardiyografi parametreleri hesaplanarak standardize edilmiş ‎bir form ile kayıt altına alınmıştır. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. ‎Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 15.0 programında ‎değerlendirilmiştir.‎ Bulgular: Çalışmaya 64 hasta ve 64 kontrol olmak üzere toplam 128 olgu ‎dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 64 hastanın 33'ü (%51,6) kız, 31'i (%48,4) ‎erkek hastadan oluşmaktaydı. Kontrol grubunun 33'ü kız (%51,6), 31'i (%48,4) ‎erkek olgudan oluşmaktaydı. Her iki grup arasında cinsiyet dağılımları açısından ‎istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=1). Hasta grubunun yaş ortalaması 11,0±2,7 ‎yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 10,8±2,3 yıl olarak saptandı. Yaş ortalamaları ‎açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark ‎saptanmadı (p=0,428). Tüm olgularda demir eksikliği anemisi parametreleri, folat ‎ve D vitamini düzeylerine bakıldı. Hasta grubunda folat değeri kontrol grubuna ‎göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p=0,035). Ancak her iki ‎grupta da normal kabul edilen değerler aralığındaydı. Tüm olgularda ferritin ve 25 ‎OH-D vitamin düzeyi açısından anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0,179; ‎p=0,079). Hasta ve kontrol grupları EKG parametreleri açısından karşılaştırıldı. ‎Her iki grupta kalp hızı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı ‎‎(p=0,118). Hasta ve kontrol grupları arasında P dalgası, PR intervali, QRS ‎kompleksi, QT intervali değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla ‎p=0,835; p=0,977; p=0,877; p=0,164). B12 eksikliği olan grupta QTc, kontrol ‎grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p445 msn olan hiçbir olgu yoktu. Hasta grubunda Tp-‎e intervali ortalama 81,4±4,4 msn olarak saptandı. Kontrol grubunda Tp-e intervali ‎ortalama 72,3±6,9 msn olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: B12 is a water-soluble and depositable with a crystal ‎structure which is bright red due to its cobalt content. The most important basic ‎function of B12 vitamin is its role in the DNA synthesis necessary for cell division ‎and growth. It also participates in the myelination of neuron cells. Its deficiency ‎might cause symptoms of anemia like paleness, icterus, tachypnea tachycardia and ‎neuropsychiatric symptoms like paresthesia, fatigue in arms and legs, cognitive ‎changes, unbalanced walk, ataxia and forgetfulness. It is known that B12 deficiency ‎has an effect cardiovascular system. It may cause cardiac autonomic dysfunction, ‎heart rate variability, endothelial dysfunction and subclinical atherosclerosis, a ‎significant degree of reduction in heart ejection fraction and deformation of left ‎ventricular myocardium. Left ventricular dysfunction increases heart's proclivity to ‎ventricular arrhythmias by causing an extension in the duration of cardiac ‎repolarization. Different methods are used in predicting ventricular arrythmias ‎caused by repolarization irregularity. Tp-e interval and QT dispersion values ‎measured in ECG are among those. In this work, we aimed to investigate the effect ‎of B12 deficiency in children on cardiac electrical activity by comparing the Tp-e ‎and QT dispersion values between healthy children and children with B12 ‎deficiency.‎ Materials and Methods: We included 64 B12-deficient and 64 healthy ‎cases in our work. Children included in our work all underwent physical ‎examination. Their blood analyses for hemogram, glucose, AST, ALT, urea, ‎creatinine, vitamin B12, folic acid, vitamin D, ferritin, iron binding capacity, T4, ‎TSH were done. Their ECG and echocardiography parameters were calculated and ‎recorded using a standardized form. We obtained the ethics committee approval for ‎our investigation. The date obtained during our investigation were analyzed using ‎SPSS 15.0 software.‎ Results: We included a total of 128 cases in our investigation, 64 patient ‎cases and 64 control cases. Of the 64 patients 33 (51.6%) were female and 31 ‎‎(48.4%) were male. In the control group, 33 (51.6%) were female and 31 (48.4%) ‎male. We did not detect a statistically significant difference in the gender ‎distribution between the two groups (p=1). Mean ages were 11.0±2,7 in patient ‎group and 10,8±2,3 in the control group. Mean ages in the patient and control ‎groups was not significant as statistically (p=0.428). In all cases, we measured the ‎parameters of iron deficiency anemia, the levels of folate and vitamin D. In the ‎patient group, folate was statistically significantly lower than those of the control ‎group (p=0,035). Still ıt was both within an interval considered normal. In all ‎cases, there was no statistically significant difference in the ferritin levels and ‎vitamin 25 OH-D levels (p=0,179; p=0,079). We compared patient and control ‎groups in terms of ECG parameters. Heart rate was not statistically significantly in ‎the patient group compared to the control group (p=0,118). We did not find a ‎statistically significant different between the groups in the values of P wave, PR ‎interval, QRS complex, QT interval (p=0,835; p=0,977; p=0,877; p=0,164 ‎respectively).