Spor eğitimi alan öğrencilerin bireysel girişimcilik algı düzeyleri
Individual entrepreneurship perception levels of students in sports education
  1. Tez No: 653697
  2. Yazar: FATMA OTHMAN SABER SABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Girişimcilik kavramı toplumun değişen yapısında gerekli yeri almış ve girişimcilik türleri literatürde yer bularak çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Son yıllarda gelişme göstermekte olan girişimcilik araştırmaları genel olarak artan bir yapı göstermesine rağmen, spor endüstrisinde özellikle son yıllarda dikkat çekmeye başlamıştır. Girişimcilik türleri içerisinde yerini alan bireysel girişimciliğin günümüzde özellikle spor alanı literatüründe yer almasıyla birlikte spor eğitimi alan öğrenciler üzerinde büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu nedenle araştırmanın temel amacı; spor eğitimi alan öğrencilerin bireysel girişimcilik ile ilgili görüşlerinin alınarak bireysel girişimcilik algılarını değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Fırat Havzası TRB-1 Bölgesi (Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi)'ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültelerinde eğitim görmekte olan öğrenciler (3088) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit tesadüfi yöntem kullanılarak belirlenen 530 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır.“Spor eğitimi alan öğrencilerin bireysel girişimcilik algı düzeylerini ölçmek amacı ile tarama yönteminde, anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada ”Bireysel Girişimcilik Algı Ölçeği (BGAÖ)" kullanılmıştır. Verilerin analizinde lisanslı SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için öncelikle normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmış, normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Spor eğitimi alan öğrencilerin bireysel girişimcilik algı düzeylerine ilişkin anlamlı bir farklılığın olup olmadığını tespit etmek amacıyla değişkenler arasında bağımsız t testi ve Tek yönlü (One way) varyans analizi yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship has taken the necessary place in the changing structure of society and entrepreneurship types have been included in the literature and have been the subject of various studies. Although the entrepreneurship researches, which have been developing in recent years, show an increasing structure in general, it has started to attract attention especially in the sports industry in recent years. Individual entrepreneurship, which is among the types of entrepreneurship, will provide great advantages over the students who receive sports education, especially with the fact that it is included in the sports field literature. For this reason, the main purpose of the study is to evaluate the individual entrepreneurship perceptions of the students who receive sports education by taking their opinions on individual entrepreneurship. The universe of the research consists of the students (3088) studying in the School of Physical Education and Sports and the Faculty of Sport Sciences affiliated to the Fırat Basin TRB-1 Region (Fırat University, İnönü University and Bingöl University). The sample of the study consists of 530 volunteer participants determined using the simple random method. Licensed SPSS 24.0 package program was used for data analysis. In the screening method to measure“individual entrepreneurship perception levels of students receiving sports education”, the questionnaire technique was used. In the study, "Individual Entrepreneurship Perception Scale (BSTO) was used. In order to evaluate the data, it was first examined whether it showed a normal distribution, and it was seen that it showed a normal distribution. Therefore, parametric analysis methods were preferred. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. In order to determine whether there is a significant difference in the individual entrepreneurship perception levels of the students receiving sports education, independent t-test and One-way variance analysis were performed among the variables and the results were interpreted.