Aile sağlığı merkezimize başvuran kronik hastalığı olan 65 yaş üstü hastaların ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of drug compliance of patients over 65 years of age with chronic disease admitted to our family health center
- Tez No: 653713
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylerin Morisky-8 ölçeği ile ilaç uyumunun değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmış olup, İstanbul Gaziosmanpaşa Rahime Başaran Aile Sağlığı Merkezi'ne 01 Şubat 2020 - 01 Mayıs 2020 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzerinde olan, en az bir kronik hastalığı olan ve son 6 aydır bundan dolayı ilaç kullanan, kognitif fonksiyon bozukluğu olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 123 hasta ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ilaç uyumu değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni hali, sigara kullanımı, gelir düzeyi, solunum sistem hastalıkları, kardiyovasküler sistem hastaları, diyabetes mellitüs, kaç yıldır hasta oldukları, kaç ilaç kullandıkarı ve günde kaç kez ilaç aldıkları sorgulandı. İlaç uyumunu değerlendirmek için Morisky-8 ölçeği uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik verileri ve Morisky-8 anketi tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu kullanılarak yüzyüze görüşme tekniği ile yapıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi ve Fisher Freeman Halton testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The purpose of this study; Evaluation of drug compliance with Morisky-8 scale of individuals over the age of 65 with chronic disease. Methods: The study was planned as a single-center, descriptive research and was conducted with 123 patients aged 65 years and older who were admitted to Istanbul Gaziosmanpaşa Rahime Basaran Family Health Center between 01 February 2020 and 01 May 2020, who had at least one chronic disease and who had been on medication for the last 6 months, who had no cognitive dysfunction, who agreed to participate in the study.Drug compliance of the patients included in the study was evaluated.The patients included in the study were questioned about age, gender, educational status, marital status, smoking, income level, respiratory system diseases, cardiovascular system patients, diabetes mellitus, how many years they have been ill, how many drugs they have used and how many times a day they take the drug.The Morisky-8 scale was applied to assess drug compliance.The sociodemographic data of the participants and the Morisky-8 survey were conducted using the Patient Information Form prepared by us using face-to-face interview technique.Ibm SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis while the findings of the study were evaluated.Ki-Square test and Fisher Freeman Halton test were used to evaluate the study data, as well as qualitative data, as well as descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation, frequency).The ness was evaluated at p