Laparoskopik radikal prostatektomi sonuçlarımız
  1. Tez No: 653733
  2. Yazar: MUZAFFER AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ TEFEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamızda kliniğimizde uyguladığımız Heilbronn tekniği uygulanarak LRP ile tedavi ettiğimiz vakalarımızın endikasyonları, ameliyat verilerini uygulanan teknik ve komplikasyonları göz önüne alarak inceledik. Kasım 2006 – Eylül 2008 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinde 61 hastaya asendan LRP uygulandı. Olguların yaş ortalaması, ameliyat öncesi hastanın vücut kitle indeksi, PSA değeri, transrektal ultrasonografide elde edilen prostat volümü, Gleason skoru ve ameliyat öncesi hemoglobin değerleri ortalaması 14,1±1,6 (10,1-17,1) gr/dl ameliyat sonrası hemoglobin değerleri ortalaması 11,3±1,5 (8,8-14,8) gr/dl olarak incelendi ve değerlendi. Ortalama operasyon süresi, anastomoz süresi, kan transfüzyon yapılan hastaların oranı, intraoperatif kan transfüzyonu ve yan etkiler değerlendirildi. Ameliyat sonrası dönemde ise hastanede yatış süresi, kullanılan analjezik çeşiti ve üretral kateterizasyon süresi değerlendirildi. Ortalama ameliyat süresi 257,1±64,6(190-460) dakika olup, veziko-üretral anastomoz süresi ortalama 47,6±12,1(29-90) dakika olarak gerçekleşti. Hastaların % 62'ine pelvik lenfadenektomi, %32'ine sinir koruyucu işlem uygulandı. Perop ve postoperatif olarak hastaların %36'ına kan transfüzyonu yapıldı. Ameliyat sonrası dönemdeki ilk 24 saat içinde hastalara analjezik olarak Diklofenak Na kullanıldı. Hastalar Diklofenak Na'dan yeterince fayda gördüler ve narkotik analjezik kullanılmadı. Hastalar ameliyat sonrası ortalama 4,4±1,3 gün hastanede kaldılar. Hastalarda ortalama üretral kateterizasyon süresi 9,3±2,9 (5-17) gün olarak tespit edildi. Ülkemizde ilk önemli LRP serilerinden birisini oluşturan serimizde elde edilen veriler, LRP'in ülkemiz açısından gelecekte önemli bir cerrahi teknik olarak gelişeceğini göstermektedir. LRP'in lokalize prostat kanseri tedavisinde etkili tedavi yöntemlerden biri olduğu görülmektedir. Teknik ve özellikle laparoskopik cerrahi eğitimin kalitesi ile bu gelişme, oldukça hızlı bir uygulama alanının oluşmasında önemli yere sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we examined the indications, surgery data of our cases we treated with LRP by applying the Heilbronn technique we applied in our clinic, considering the technique and complications applied. Between November 2006 and September 2008, 61 patients underwent ascending LRP in the Urology Clinic of Haseki Training and Research Hospital. Average age of the patients, pre-operative body mass index, PSA value, prostate volume obtained in transrectal ultrasonography, Gleason score and mean pre-operative hemoglobin values ​​14.1 ± 1.6 (10.1-17.1) g / dl postoperative The mean hemoglobin values ​​were analyzed and evaluated as 11.3 ± 1.5 (8.8-14.8) g / dl. Mean operation time, anastomosis time, proportion of patients who received blood transfusion, intraoperative blood transfusion and side effects were evaluated. In the postoperative period, the duration of hospital stay, the type of analgesic used and the duration of urethral catheterization were evaluated. The mean operation time was 257.1 ± 64.6 (190-460) minutes, and the mean duration of vesico-urethral anastomosis was 47.6 ± 12.1 (29-90) minutes. Pelvic lymphadenectomy was applied to 62% of the patients, and nerve-sparing procedure was applied to 32%. Blood transfusion was performed in 36% of the patients perioperatively and postoperatively. Diclofenac Na was used as an analgesic in the first 24 hours in the postoperative period. The patients benefited sufficiently from Diclofenac Na and narcotic analgesics were not used. The patients stayed in the hospital for an average of 4.4 ± 1.3 days after surgery. The mean urethral catheterization time in patients was determined as 9.3 ± 2.9 (5-17) days. The data obtained in our series, which is one of the first important LRP series in our country, show that LRP will develop as an important surgical technique for our country in the future. LRP seems to be one of the effective treatment methods in the treatment of localized prostate cancer. With the quality of technical and especially laparoscopic surgical training, this development will have an important place in the formation of a very rapid application area.