Sosyal medyada kullanıcı davranışları: Kullanıcıların gizlilik ve mahremiyet algıları
User behavior in online social networks: Social network site users' privacy perceptions
- Tez No: 653749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde internet, kullanıcılarına birçok“Sosyal Medya”sitesine ulaşma ve kullanma olanağı sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamaları da kullanıcılarının diğer kullanıcılarla özgürce iletişim kurmanın en kolay yollarını sunmaktadır. Bununla birlikte, sosyal medya siteleri, özel bilgilerini ve günlük rutin etkinliklerini paylaşan kullanıcılar için çok tehlikeli olabilmektedir. Sosyal medya sitelerinde yaşanan gizlilik ve mahremiyet ile ilgili sorunlar, kullanılan uygulamalar tarafından ve bilgisayar korsanları tarafından olabileceği gibi sosyal medya kullanıcılarının kendi tutumlarından kaynaklı da yaşanabilmektedir. Bu çalışma sosyal medya kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik bilinci farkındalıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın alt amacı sosyal medya kullanıcılarının sosyal medya kullanım amaçlarını belirlemektir. Bunun dışında sosyal medya kullanıcılarının sosyal medyadaki mahremiyet ve gizlilik problemleri hakkındaki farkındalıklarını anlamak için, kullanıcıların Facebook, Twitter ve Instagram kullanımları araştırılmıştır. Bu araştırma için farklı demografik özelliklere sahip sosyal medya kullanıcılarına bir anket dağıtılmış ve bu anketleri toplam 103 kullanıcı cevaplamıştır. Ayrıca, bu çalışmada iki ulustan sosyal medya kullanıcılarının davranışları incelenerek sosyal medya kullanıcılarının davranışları ile güvenlik ve gizlilik tehditleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu araştırma için ise Türkiye ve Irak olmak üzere iki farklı ülkeden sosyal medya kullanıcılarına bir anket dağıtılmıştır. Bu anketleri toplam 700 kullanıcı cevaplamıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya kullanıcılarının gizlilik problemleri farkındalıkları ile güvenlik problemleri farkındalıkları arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Türk sosyal medya kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik bilinci açısından saldırılara karşı davranışlarına Iraklı kullanıcılarından daha fazla önem verdikleri tespit edilmiştir. Çalışmada sosyal medya kullanıcılarının yaşları arttıkça sosyal medyada gizlilik farklılıklarının da arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca kadın kullanıcıların sosyal medya ortamında erkek kullanıcılara göre daha fazla güvenilir davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiştir. 18-24 yaş aralığındaki katılımcıların ise sosyal medyada daha fazla güvenlik farkındalığının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our modern world, the internet offers many opportunities for users to have the ability to register and use a vast number of“Social Media”offering the easiest ways to contact other users. However, on the other hand, social media sites can be very dangerous for users who shared their private information and their daily routine activities. Social media may affect users' privacy and cause irreversible problems. Privacy and security issues on social networking sites can be caused by applications used and hackers. It may also arise from social media users' own attitudes. The main purpose of this study was to examine users' awareness of given their own full private information they mention on social media sites. Exploring such awareness, three commonly used social media applications were included, namely, Facebook, Twitter, and Instagram. In this study, a survey was distributed to social media users with different demographic characteristics and these questionnaires were answered by a total of 103 social media users. Also, this study examines the behaviors of social media users from two nationalities, investigating whether there is a relationship between social media users' behaviors and security and privacy threats. In this study, a survey was distributed to social media users with different countries; Turkey and Iraq. These questionnaires were answered by a total of 700 social media users. The results of the research have shown that social media users' awareness of security concerns is positively associated with awareness of the privacy implications. According to behaviors against attacks Turkish social media users do more care about the consciousness of privacy and security than Iraqi users are located. The study shows that social media users, especially older generations are more aware about terms and privacy points than newer ones. Besides, females show the most reliable on sharing their real information than men do in the social media environment. In addition, the young generation who aged between 18-24 is more aware about security points as a result, they are more careful while using social media sites.