Üniversite kütüphanelerinde personelin vardiyalı çalışma sistemine yönelik tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of staff in university libraries towards shift work system
  1. Tez No: 653845
  2. Yazar: ARİF CAN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, üniversite kütüphanelerindeki çalışanların vardiyalı çalışma sistemine ilişkin görüşlerini, bu görüşlerin ortaya koyduğu tutum ve davranışları konu almaktadır. Belirtilen konu kapsamında devlet ve vakıf üniversitelerindeki kütüphanelerde vardiyalı sistemde görev alan personelin yaşadığı olumlu ve olumsuz durumların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bahse konu olan durumların belirlenmesi için ülkemizdeki üniversite kütüphaneleri içerisinden beşi vakıf altısı ise devlet üniversitesi kütüphanesi olmak üzere on bir kütüphane seçilmiş, bu kütüphanelerde yönetici ve normal çalışan olarak görev yapan toplam on iki kişi örneklem olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılım sağlayan bu kişilere dokuz soru sorulmuş ve bu sorulara verilen cevaplar üzerinden bazı bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bu bulgular analiz edilip belirli sonuçlar çıkarılmış ve bu sonuçlar üzerinden çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Tez çalışmasının sonunda, üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin genel olarak vardiya sistemine karşı olumsuz düşüncelere sahip olduğu anlaşılmıştır. Çalışanların vardiya sistemine bağlı olarak bireysel, ailevi ve sosyal hayatlarında problemler yaşadığı tespit edilmiş, özellikle sağlık durumu ve kişisel tatmin konularında büyük sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca vardiya sisteminin kurumsal açıdan da bazı sorunlara sebep olduğu katılımcılar tarafından vurgulanmıştır. Özellikle vardiya sisteminin yürütülmesi sırasında yaşanan ve örgütsel yapıyı etkileyen personel, maliyet vb. kaynaklı sorunların yaşandığı ifade edilmiştir. Belirtilen olumsuz durumların çözümü için en önemli tavsiye, çalışanların iş hayatlarında karşılaştıkları günlük sorunların hızlı bir şekilde idareciler tarafından çözüme kavuşturulması gerektiği olmuştur. Bunun yanında yapılacak idari ve mali düzenlemeler, kurumsal iş birlikleri gibi, yaşanan problemleri temelden çözecek uygulamaların da hızlı bir şekilde gündeme alınması başka bir tavsiye olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the views of employees in university libraries on the shift work system and the attitudes and behaviors that these views reveal. Within the scope of the specified subject, it is aimed to identify the positive and negative situations experienced by the personnel working in the shift system of the state and foundation universities libraries. For the determination of the mentioned subjects, eleven libraries, five of which are foundations and six of which are state university libraries, were selected from the university libraries in our country, a total of twelve people who work as managers and normal employees in these libraries were selected as a sample. Nine questions were asked to these people who participated in the study, and some findings were obtained from the answers given to these questions. The obtained findings were analyzed and specific conclusions were drawn, and various solution offers were presented through these conclusions. At the end of the thesis study, it was understood that librarians working in university libraries had negative thoughts towards the shift system in general. It was found that employees have problems in their individual, family, and social lives and it has been observed that they have great problems especially in terms of health status and personal satisfaction. It has also been emphasized by participants that the shift system also causes some problems in institutional aspects. It has been stated that there are personnel, cost, etc. related problems that occur especially during the execution of the shift system and affect the organizational structure. The most important recommendation for solving the stated negative situations was that the daily problems faced by employees in their working lives should be quickly resolved by the administrators. In addition, administrative and financial arrangements to be made such as corporate business associations were also seen as another recommendation to be quickly put on the agenda that will fundamentally solve the encountered problems.