Liman işletmelerinde TEU hareketlerinin göz önüne alınarak, yapay zeka ve istatistiksel yöntemlerle tahminleme
Using artificial intelligence and statistical methods for the forecasting of TEU movements in port operations
- Tez No: 653871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, liman İşletmelerinde TEU hareketlerinin göz önüne alınarak, yapay zeka ve istatistiksel yöntemlerle tahminleme ve kıyaslama konu olarak belirlendi. Konteyner terminalleri için, yıllık yapılan operasyon miktarı büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda liman işletmesi, terminallerinde ve ekipmanlarında iyileştirme yapıp, gelecek dönemlerde kendini geliştirebilir ve gelecek planlaması yapabilir. Tez çalışmasında, örnekler bir konteyner limanına ait olan verilerin, MATLAB programı kullanılarak yapay sinir ağları metodu ile tahminlemesi yapıldı. Öte yandan, istatistiksel tahmin yöntemlerinden, ağırlıklı hareketli ortalama metodu ve üstel düzeltme metodu ile yine aynı veriler üzerinden, tahmin yapıldı ve 3 metodun sonucu kendi aralarında kıyaslandı. Bu çalışmanın sonunda örnek konteyner terminallerinden alınıp, kullanılan verilerin ışığında yapılan tahminlerin sonuçlarının gerçeğe yakınlığı gözlemlendi. Yapılan bu gözlemler liman işletmelerinin yatırımlar ve planlar yapabilmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration the TEU movements at the Port operations, the prediction and comparison with statictical method and artificial intelligent were determined as the subject. Annual operation ammount for container terminals is at great importance. Accordingly, the port can improve its terminals, improve it self also make future planning. In this thesis study the data belonging to a sample container part, which is bassed on, was estimated using artificial neural networks method by using matlab program. On the other hand, among the statictical estimation method, the weighted maving average method and the exponential smoothing correction method were estimated again with the same data and the result of the 3 methods were compared among themselves. At the end of this study, the closeness of results of the estimations made with the data obtained from the sample container terminals was observerd. It helps port companies make investments and plans.