Analysing the effects of cross-border electricity trade on power production from different energy sources
Uluslararası elektrik ticaretinin farklı enerji kaynaklarından elektrik üretimine etkilerinin analizi
- Tez No: 653905
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi, Politikası ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, enerji endüstrilerinde fosil yakıtların kullanımını azaltmak, güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarından daha yüksek elektrik tedariki elde etmek için uluslararası elektrik ticaretinin önemli rolünü vurgulamak adına ampirik kanıtlar sunmaktadır. Dünyada farklı elektrik piyasalarındaki kurulu güçlerin sahip olduğu enerji çeşitliliğini yansıtabilmek adına, üç kıtadan (Amerika, Avrupa ve Asya) 48 ülke seçilmiş ve 1991'den 2018'e yılları için veri toplanmıştır. Panel birim kök testi ve panel eşbütünleşme (koentegrasyon) testleri ile doğal gaz, güneş, rüzgardan enerji üretimi uluslararası elektrik ticareti seviyesi arasında uzun vadeli ilişkilerin varlığını gösterilmiştir. Daha sonra, etkileşimli değişkenlerle sabit etkili yaklaşımı kullanan panel veri analizleri yapılmıştır. Ampirik kanıtlar, bir ülkede güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarından elektrik üretiminin uluslararası elektrik ticareti ile etkileşime girmesinin, doğal gazdan elektrik üretiminin istatistiksel olarak manalı ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, güneş ve rüzgar enerjisi kaynakları için verimlilik endeksleri oluşturulmuştur ve uluslararası elektrik ticareti yapan ülkelerde güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin kullanımının arttığını dair ampirik kanıtlarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides empirical evidence to emphasize the crucial role of cross-border electricity trade for decreasing the use of fossil fuels in power industries and attaining higher electricity supply from solar and wind energy sources. We collected data for 48 countries across three continents (the Americas, Europe and Asia) from 1991 to 2018 to create a world sample that would reflect the diversity of various energy mixes in different electricity markets. We showed the existence of long-term relationships between power production from natural gas, solar, wind and the level of cross-border electricity trade through panel unit root and panel cointegration tests. Later on, we conducted panel data analyses that utilize the fixed-effect approach with interactive variables. The empirical evidence reveals that when electricity production from solar and wind energy sources interacts with cross-border electricity trade, power production from natural gas decreases statistically significantly. Furthermore, we created efficiency indices for solar and wind energy sources and provide evidence for the increased utilization of solar and wind electricity production in the presence of cross-border electricity trade.