Çalışanların örgüt DNA'sına ilişkin algılarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of teachers' perceptions on organizational DNA to organizational commitment
  1. Tez No: 653908
  2. Yazar: EROL GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütler birer mekanizma ve yaşayan organizmalar olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Birbiriyle ilişkili bileşenlerden oluşan bu yapı içinde üyelerin örgüte ilişkin algıları ve beklentileri örgütün bütününü etkileyecek bir niteliğe kavuşmaktadır. Son yıllarda örgütsel alanyazında oldukça popüler olan araştırma alanlarından ikisi örgüt DNA'sı ve örgütsel bağlılık olgusudur. Bu araştırmanın temel amacı kamu çalışanlarının örgüt DNA'sı algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında ilişkiyi açığa çıkarmaktır. Bu amaçla belirlenen alt amaçlar uyarınca araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin ili ve ilçelerinde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan personelden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 320 personelden oluşmaktadır. Elde edilen veriler normal dağılım varsayımları da dikkate alınarak SPSS 20.0 paket programında çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulguları dikkate alındığında ulaşılan sonuçlar; kamu ve kuruluşlarda çalışanlarının örgütsel DNA'sı algılarının en yüksek olduğu profil esnek örgüt yapısıdır. Örgüt DNA'sı algısında cinsiyet, kıdem yılı, yaş ve eğitim düzeyine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan kamu çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri de görece yüksek çıkmış olup; bu bağlılık kıdem yılı ve yaş değişkenine göre farklılaşmaktadır. Son olarak örgüt DNA'sı algı ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu da ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Organizationshave a complexstructure as mechanisms and living organizms. Within this structure, consisting of various compenents related to eachother, the perceptions of members against organization and their expectations turn into a body affecting the whole of organization itself. Recently, two most popular subjects in organizational literature have been organizational DNA and organizational commitment. The main motivation for thiss tudy is to reveal the possible relationship between organizational DNA and organizational commitment. Thus the study is desinged as correlational surveying model in quantitative research model. The universe of this study include the state officers working in Mersin province of Turkey. The study group, on the other hand, consistsof people randomly selected from this universe. The data collected, by means of“Organizational DNA Survey”and“Organizational Commitment Survey”, has been analyzed via SPSS 20.0 considering normal distribution conditions. The highest scoreout of 6 organizational DNA profiles is“Resillient Organization”. Moreover, the perceptions for organizational DNA significantly differ in terms gender, seniority and age. The level of organizational commitment, on the other hand, is relatively higher and significantly differs in terms of seniority and age. Finally, there is a significant relationship between organizational DNA and organizational commitment.