Kurumsal DNA'nın iş doyumu üzerine etkisi: Büyük ölçekli bir sağlık kurumundaki hemşirelerin algılarına yönelik analitik bir araştırma
The impact of the corporate DNA on job satisfaction: An analitical case study about the nurses perceptions in a large –scaled health orgazination
  1. Tez No: 410297
  2. Yazar: ALİ BANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Örgütlerin yaşayan birer organizma olduğu ve kendilerine ait tipik özellikleri ile aynı zamanda diğer kurumlardan farklılaştığı söylenebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu özelliklerin tanımlanmasında ve kurumsal yapıların modellenmesinde Kurum DNA'sı metaforunun kullanılması yaygınlaşmaktadır. Çalışanların beklentileri ile örgütsel özelliklerin uyuşmaması halinde doyumsuzluk artabilmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmanın amacı, işletmelerin Kurum DNA'sı ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. İzmir ilinde büyük ölçekli bir sağlık kurumunda çalışan 262 hemşireye, Kurum DNA'sı ve iş doyumu ölçekleri survay yöntemi kullanılarak uygulanmış, örgüt yapılanması tespit edilmiş, kurum DNA'sı profilleri ile hemşirelerin iş doyumu arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu çalışmada hemşirelik mesleğini yapan işgörenlerin örneklemi oluşturmasının nedeni, ülkemizde hemşirelerin, özellikle özel sektörde iş gücü devir hızlarının yüksek olması ve ülke genelinde hemşire açığının kamuda da fazla olması etkili olmuştur. Kurumun özel sektörden seçilmesinin nedeni ise; değişen çevre ile rekabet edebilmek için daha proaktif ve etkin bir yönetim yapısına sahip olmasının beklenmesidir. Elde edilen sonuçların, diğer sektör işletmelerine fayda sağlayacağı ve gelecekte özel sektör için özellikle sağlık hizmetleri alanında yapılacak yeni çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir. Kurum DNA'sı ile iş doyumu arasındaki ilişkinin daha önce Ülkemizde yapılan çalışmalarda incelenmemiş olması da bu çalışmayı önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
We can say that organizations are a living organism, and their typical characteristics differentiate them from other institutions. Using the metaphor of organization DNA is growing up at recent studies as defining this characteristic and modelling organizational structure. In case of diverging personnel's expectation with organizational characteristics, job satisfaction rate can increase. Consequently, the objective of this study is to analyze relationship between organization DNA of a business and job satisfaction. 262 Nurses who work for a big sized health enterprise in Izmir have been applied organization DNA and job satisfaction scales and their organization structure have been identified by using survey technic. Then, the relationship between organization DNA profile and nurses' job satisfaction have been examined. Being very high rate of labor turnover for nurses in private sector, and very high rate of nurse's deficit in public all over the country influenced the motivation of choosing nursing profession as a sample. The particular reason of choosing a private enterprise as a sample is the expectation from the enterprise's having more proactive and effective management structure to fight against changing environment in market. It is thought that acquired results can benefit to other enterprises, and lead to new studies in the field of health in the future. Particularly, being unexamined the relationship between organization DNA and job satisfaction before makes this study significant.