Mikroişlemci ve hidrolik kontrollü protez diz eklemi kullanan unilateral transfemoral amputelerin denge, fonksiyonel kapasite, memnuniyet ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of balance, functi̇onal capaci̇ty, satisfaction and quality of life of microprocessor and hydraulic controlled prosthesis knee i̇n uni̇lateral transfemoral amputees
- Tez No: 653914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amputelerde protez diz eklemi komponentinin seçimi, fonksiyonel kapasite, denge, protez memnuniyeti ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmada mikroişlemci ve hidrolik kontrollü protez diz eklemi kullanan unilateral transfemoral amputelerin fonsiyonel kapasite, denge, protez memnuniyeti ve yaşam kalitesini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışma, mikroişlemci kontrollü protez diz eklemi (Rheo Knee Össur, Reykjavik, Iceland) (1. Grup) ve hidrolik kontrollü protez diz eklemi (Total Knee® 2000 Össur, Reykjavik, Iceland) (2. Grup) kullanan 18-59 yaş aralığındaki 20 unilateral transfemoral ampute üzerinde yapıldı. Değerlendirmeler fonksiyonel kapasite (6 Dakika Yürüme Testi), denge (Berg Denge Ölçeği, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Dört Kare Adım Testi), protez memnuniyeti (Protez Memnuniyet Anketi) ve yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili) olarak dört bölümden oluşturuldu. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edildi. İki grubun denge, protez memnuniyeti, yaşam kalitesi karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The choice of prosthetic knee joint significantly affects functional capacity, balance, prosthetic satisfaction and quality of life in amputees. The aim of this study was to compare the functional capacity, balance, prosthesis satisfaction and quality of life in unilateral transfemoral amputees using microprocessor and hydraulic controlled prosthetic knee joint. The study included 20 unilateral transfemoral amputees that aged 18-59 using microprocessor-controlled prosthetic knee joint (Rheo Knee Össur, Reykjavik, Iceland) (1st Group) and hydraulic controlled prosthetic knee joint (Total Knee® 2000 Össur, Reykjavik, Iceland) (2nd Group). The evaluations were seperated of four parts functional capacity (6 Minute Walking Test), balance (Berg Balance Scale, One Leg Stand Test, Four Square Steps Test), prosthesis satisfaction (Prosthesis Satisfaction Questionnaire) and quality of life (Nottingham Health Profile). The data were analyzed using the SPSS 21.0 program version. In terms of balance, prosthesis satisfaction and quality of life no statistically significant difference was found between the groups (p> 0,05).