Kalay porfirin türevlerinin sentezi ve bu bileşiklerin epoksi ve lakton polimerizasyonunda kullanılması
Synthesis of tin porphyrin derivatives and the use of these compounds in epoxy and lactone polymerization
  1. Tez No: 653915
  2. Yazar: HANİFİ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASGAR KAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasında yeni metaloporfirin türevi bileşikler sentezlenerek, sentezlenen bu yeni bileşiklerin halka açılma polimerizasyonunda koordinasyon katalizörü olarak kullanılabilirliklerinin çalışılması amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle benzaldehit türevleri ile pirol reaksiyona sokularak, farklı meso porfirin türevleri elde edilmiştir. Elde edilen bu porfirin türevlerinin saflaştırılması ve karakterizasyonu yapıldıktan sonra, bu bileşiklerin lityum bis(trimetilsilil)amit ((CH3)3Si]2NLi) ile reaksiyonları sonunda lityum porfirinler elde edilmişn ve izole edilerek karakterizasyonları yapılmıştır. BuSnCl3 ile hem lityum porfirinlerin hem de metalsiz porfirinler ayrı ayrı reaksiyonu sonucunda elde edilen yeni kalay porfirin bileşiklerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Bu reaksiyonlarda farklı solventler kullanılarak farklı bileşiklerin elde edildiği de görülmüştür. Bu2SnCl2 ile de hem lityum porfirinlerin hem de metalsiz porfirinlerin ayrı ayrı reaksiyonu sonucunda elde edilen yeni kalay porfirin bileşikleri de benzer şekilde karakterize edilmiştir. Sentezlenen bu yeni metal-porfirin bileşiklerinin halka açılma polimerizasyonundaki, katalizör olarak aktifliklerini belirlemek amacıyla, epoksi ve kaprolakton gibi halkalı monomerlerin polimerleştirilmesinde katalizör ve aynı zamanda başlatıcı olarak kullanılmıştır. Elde edilen katalizörler ve polimerlerin yapıları UV-Vis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, GPC gibi spectroskopik yöntemler ve elementel analiz ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to synthesize the new metalloporphyrin derivative compounds and to use these synthesized compounds as coordination catalyst in ring opening polymerization. For this purpose, different meso porphyrin derivatives were obtained by reacting of pyrrole with different benzaldehyde derivatives. After purification and characterization of the obtained porphyrin derivatives, these compounds were reacted with lithium salts to obtain lithium porphyrins and then their characterizations were performed. The new tin porphyrin compounds obtained by reacting both lithium porphyrins and metal-free porphyrins with BuSnCl3 were characterized by spectroscopic methods. It was also found that different compounds were obtained using different solvents in these reactions. The new tin porphyrin compounds obtained by reacting both lithium porphyrins and non-metal porphyrins with Bu2SnCl2 were also characterized similarly to the above methods. Polymerization reactions have been studied in order to determine the activity of these synthesized new metal-porphyrin compounds in ring opening polymerization of epoxide and ε-caprolactone monomers. The structures of the obtained catalysts and polymers were determined by spectroscopic methods such as UV-Vis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, GPC and elemental analysis as well.