Turizmin ekonomiye etkisi; 2008-2018 yılları arası incelenmesi
The effect of tourism on economy; analysis between 2008-2018
- Tez No: 653925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Turizm, Türkiye ve dünyada ekonomiye katkısı en büyük olan hizmet sektörüdür. Ekonomiye olan büyük katkısı nedeniyle her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Turizm doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektörü etkilemektedir. Sanayiden ticarete birçok alana etki eder. Turizm ne kadar gelişmişse diğer sektörler de o derece gelişme gösterir. Sektörler arası ilişkinin gelişmesi ekonomiye de büyük katkı sağlar. Ayrıca ülkeye çokça miktarda döviz girdisi olur. Bu döviz girdisi ülkenin gelişmişliğine ve ekonomisine olumlu etki eder. Birçok alanda istihdam yaratarak işsizliği azaltma konusunda ekonomiye can verir. Sektörün 7/24 anlayışıyla işleyişi nedeniyle kesintisiz hizmet veriyor olması zaman sınırlılığını ortadan kaldırır. Buna bağlı olarak gelir kalemleri sürekli olarak işlemektedir. Turizmin ekonomiye olan olumlu katkılarından dolayı Gayri Safi Milli Hasıla miktarında artış görülebilir. Bu doğrultuda turizmin 2008-2018 yılları arasında ekonomiye olan olumlu katkıları incelenmiştir. Bu katkılar incelenirken araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism, is the main service industry which contributes to economy in Turkey and even the World. Due to its great contribution to the economy, it is becoming more and more important day by day. Tourism directly or indirectly affects many sectors. It affects many areas from industry to trading. The more tourism develops, the more other sectors develop. The development of the inter-sectoral relationship also contributes greatly to the economy. There are also a lot of foreign currency inflow into the country. This foreign exchange input has a positive impact on the development and economy of the country. It enlivens the economy in terms of reducing unemployment by generating employment in many areas. Due to the 7/24 understanding of the sector, providing uninterrupted service eliminates time limitation. Therefore, income items are continuously processed. Due to the positive contribution of tourism to the economy, the amount of Gross National Product may increase. In this respect, the positive contributions of tourism to the economy between 2008 and 2018 were examined. Correlational research method was used in the study.