Dairesel silindirik helisel yayların serbest titreşim karakteristiklerinin teorik olarak tespiti
Theoretical investigation of free vibration characteristics oh cylindrical helical springs
  1. Tez No: 65393
  2. Yazar: FAZLİYE KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEBİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZ Bu çalışmada dairesel silindirik helisel yaylatın serbest titreşim problemi rijitlik matrisi yöntemi ile formüle edilmiştir. Sunulan modelde kesin helisel eleman rijitlik matrisleri ile doğru eksenli uzaysal çubuk yayık kütle matrisleri kullanılmıştır. Sistem matrisleri eksenel ve kayma şekil değiştirme etkileri ile birlikte dönme ataleti etkilerini de içermektedir. Aktif sarım sayısı, helis yükselme açısı ve silindir/tel çapı oranlan olarak belirlenen titreşim parametrelerine ait sayısal değerler, uygulamada önemi olan en geniş yelpazede göz önüne alınmıştır. Uçları ankastre, dairesel silindirik yayların ilk ahi doğal frekansı, aynı kesit alanına sahip farklı kesit şekilleri (daire, kare, dikdörtgen ve halka) için boyutsuz grafikler halinde sunulmuştur. Göz önüne alman bütün titreşim parametrelerinin etkilerini kapsayacak şekilde, boyutsuz temel serbest titreşim frekansı mühendislik açısından kabul edilebilir bir yaklaşımla formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this stud)', Hie free vibration problem of cylindrical helical springs is formulated by the stiffness method. The exact cylindrical helical element stiffness matrix and the consistent spatial straight element mass matrix are used in the mathematical model System matrices comprise the effects of the rotary inertia, the axial and shear deformations. Vibrational parameters which are chosen as the number of active turns, the helix pitch angle, and the ratio of the cylinder to wire, are considered in a wide range. The first six natural frequencies of helical springs fixed at both ends having the same cross sectional area of different shapes (solid circle, hollow circle, rectangle and square) are presented in dimensionless graphical forms. Considering all the effects of the vibrational parameters, the dimensionless fundamental frequency is formulated by a good approximation from an engineering point of view.