Adsorbsiyonlu buharlaştırmalı soğutma sistemi
Adsorptive evaporative cooling system
  1. Tez No: 65394
  2. Yazar: CUMA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz Bu çalışmada, nem oram yüksek bölgeler için önerilen adsorpsiyonlu buharlaştırmalı soğutma sisteminin farklı adsorpsiyon oranlarında ve değişik mahal şartlarındaki çalışma durumları teorik olarak araştırılmıştır. Araştırmada iç ortam sıcaklığı ve bağıl nemi konfor şartlarında ve dış ortam şartlarının Adana ili yaz dizayn değerlerinde olduğu kabul edilmiştir. Bu şartlar altoda sistem için gerekli olan silikajel miktarı ve iç ortama gönderilecek hava miktarı hesaplanmıştır. Adsorpsiyonlu buharlaştırmalı soğutma sisteminin konfor şartlarını büyük ölçüde sağladığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
K ABSTRACT In this study, adsorptive evaporative cooling system, which is adviced for regions having high humidity rates, has been investigated theoretically for different adsorption rates and indoor medium conditions. Then, indoor temperature and relative humidity is admitted as comfort conditions. Outdoor condition has been assumed as summer design value for the city of Adana. Under these circumstances, the amount of silica gel which is needed for the system and the amount of air which is sent to indoor has been calculated. It has been verified that adsorptive evaporative cooling system provides comfortable conditions on a large scale.