Döner rejeneratif ısı eşanjöründe devir sayısına bağlı olarak verimin ölçülmesi
Measuring of efficiency depend on rotation speed on rotary repenerative heat exchanges
  1. Tez No: 65392
  2. Yazar: ELİF DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayide etkin olarak bulunan ve rejeneratif tip ısı eşanj öderinin en önemlilerinden biri olan döner tip ejeneratörler enerji tasarrufu amacıyla kullanılmaktadır. Döner rejeneratörlerin çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak gaz türbinleri, termik santraller, iklimlendirme sistemleri, konutlar, iş yerleri, okullar, gıda sanayiin ve kurutma sistemleri verilebilir. Bu çalışmada döner rejeneratörlerin çalışma şekli, ve konstrüksionu ile ilgili bilgiler ele alındıktan sonra imal edilen bir rejeneratör üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneylerde devir sayısının etkinlik üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneylerden elde edilen etkinlik değerleri bazı teorik ve sayısal sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rotary type heat exchangers which are extensively used in industry are one of the most important types of regenerative heat exchangers used for purposes of energy saving. There is a wide application field of rotary regenerators. Gas turbines, thermal power stations, air-conditioning systems, residences, work places, food industry and drying systems are given as example. In this study, after general information about working principles and constructions of rotary regenerators reported, experimentals were carried out on an labarotary - maderegenerator. In the experiments influence of rotation speed on efficiency was investigated. Values of efficiency obtained from experiments were compared with some theoritical and numerical results.