İdari Yargılama Hukukunda ivedi yargılama usulü
Summary proceedings in Administrative Jurisdiction
- Tez No: 583072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İdarelerin tesis ettiği işlemlere ve eylemlere karşı dava açabilme hakkı hak arama hürriyetinin temel taşıdır. Bu hak aynı zamanda idari yargı mahkemelerinin davalarda uyguladığı yargılama usulleri ile yakından ilgilidir. Genel idari yargılama usulüne ilişkin düzenlemeler 2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ancak 2014 yılında bu Kanunda önemli değişiklikler yapılmıştır. Sınırlı sayıdaki uyuşmazlık türü için ivedi yargılama usulü ile merkez ve ortak sınavlar hakkında yeni yargılama usulü benimsenmiştir. Söz konusu yargılama usulleri, şimdiye kadar tek başına herhangi bir tez çalışmasına konu olmamıştır. Bu tez çalışmasıyla yasal hükümler, öğretideki yazarların görüşleri ve yüksek mahkemeler tarafından verilen kararlar incelenerek söz konusu eksikliğin giderilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda, bu yargılama usullerine ilişkin yasal düzenlemelerde bulunan eksiklikler ve uygulamada ortaya çıkan sorunların ortaya konulması amaçlanmıştır. Belirtilen hedeflere ulaşmak için“İdari Yargılama Hukukunda İvedi Yargılama Usulü”başlıklı tez hazırlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; yargı kavramı, yargı kolları ve genel olarak idari yargı sistemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; ivedi yargılama kavramı, ivedi yargılamanın önemi, ivedi yargılama usulü kapsamında bulunan uyuşmazlık türleri ele alınmıştır. Son bölümde ise; ivedi yargılama usulünün özellikleri, ilk derece aşaması, istinaf aşaması ve temyiz aşaması anlatılmıştır. Anahtar Sözcükler İdari Yargı, İdari Dava, İdari Yargılama Hukuku, İvedi Yargılama Usulü, Merkezi ve Ortak Sınavlara İlişkin Yargılama Usulü
Özet (Çeviri)
The right to file a lawsuit against the operations and actions established by the administrations is the basis of freedom to seek rights. This right is also closely related to the judicial proceedings of the administrative procedure. The general administrative procedure is regulated in the Code of Administrative Procedure (Act no. 2577). However, significant changes were made in this Act in 2014. For a limited number of disputes, a new judicial procedure has been adopted for summary procedure, immediate and common examinations. These proceedings, so far, it has not been subject to any thesis work alone. This thesis aims to eliminate the deficiencies by examining the legal provisions, opinions of the authors in the teaching and the decisions made by the high courts. At the same time, the deficiencies in legal regulations regarding these judicial proceedings and the problems arising in implementation are aimed. In order to reach the stated objectives,“Summary Proceedings in Administrative Jurisdiction”was prepared. In the first part of the thesis; the concept of judiciary, judicial branches and the administrative system in general are explained. In the second part; the concept of summarry proceedings, the importance of summary proceedings, the types of disputes within the scope of the summary proceedings. In the last section; the characteristics of the summary proceedings, court of first instance, divisional court and council of state are explained. Keywords Administrative Justice, Administartive Suit, Administrative Jurisdiction, Summary Proceedings, Procedure for Central and Common Exams.