Saz (Pragmites austrails) bitkisinden elde edilen aktif karbonun bakır iyonu adsorpsiyonu için performansının araştırılması
Investigation of the performance of activated carbon obtained from saz (Pragmites austrails) for copper ion adsorption
- Tez No: 653963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada tarımsal biyokütle olan saz (Pragmites australis) bitkisinden aktif karbon üretilerek sentetik atık sudan bakır giderimi üzerine adsorbent dozu, pH, temas süresi, başlangıç konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametrelerin adsorpsiyon prosesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalara paralel olarak ticari aktif karbon ile de aynı deneysel koşullarda çalışmalar yapılmıştır. Bakır iyonunun adsorpsiyonu için saz bitkisinden üretilen aktif karbon ve ticari aktif karbondan elde edilen sonuçlara göre adsorbsiyon kinetik ve izoterm parametreleri hesaplanıp karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuçlara göre her iki aktif karbonun da Langmuir izotermi ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Saz bitkisinden üretilen aktif karbon sonuçlarının ticari aktif karbon sonuçları ile gösterdiği uyum ve yakın giderim verimleri değerlendirildiğinde bu çalışma kapsamında elde edilen aktif karbonun tercih edilebilir olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of experimental parameters such as adsorbent dose, pH, contact time, initial concentration and temperature on the adsorption process on copper removal from synthetic wastewater by producing activated carbon from the agricultural biomass reed (Pragmites australis) plant were investigated. In parallel with the studies, studies have been carried out with commercial activated carbon under the same experimental conditions. For the adsorption of copper ion, the adsorption kinetic and isotherm parameters were calculated and compared according to the results obtained from the reed plant and commercial activated carbon. According to the results, it was observed that both activated carbons are compatible with the Langmuir isotherm. When the accordance and convenient removal efficiencies of the activated carbon results produced from the reed plant with the commercial activated carbon results are evaluated, it is seen that the activated carbon obtained within the scope of this study is preferable.