Static and dynamic analysis of pre-stressed composite and isotropic curved plates with cracks
Ön gerilmeli çatlaklı kompozit ve izotropik eğri plakaların statik ve dinamik analizi
- Tez No: 653964
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mühendislik yapılarında sıklıkla kullanılan plakalar, daha yüksek direngenlik değerleri nedeniyle genellikle eğri formda kullanılır. Montaj aşamasındaki plakaların bir kısmı eğri formda üretilirken, bir kısmı da kullanım yerleri nedeniyle montaj esnasında eğri hale getirilerek ön gerilmeli olarak kullanılır. Bununla birlikte, üretim öncesi farklı durumları kapsayan gerçekçi bir matematiksel model oluşturmak ve kritik serbest titreşim değerlerini bilmek, yapının dayanıklılığı ve maliyeti açısından büyük önem taşımaktadır. Tez kapsamında çatlaklı ön gerilmeli kompozit ve izotropik eğri plakaların serbest titreşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Ön gerilmeli ince eğri bir plaka elde etmek için tek tarafı sabit bir plakanın serbest ucuna yayılı dikey bir yük uygulanır ve ardından yükün uygulandığı serbest kenar sabitlenir. Eğri forma getirilen esnek plakanın doğrusal olmayan eğrisi, büyük çökme denkleminden elde edilir. Tezde kullanılan sonlu eleman modeli, klasik plaka teorisi ile dört düğümlü dörtgen elemanın birleşiminden oluşmaktadır. Ayrıca eğriliğin serbest titreşim ve mod şekilleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mevcut teori ve ANSYS sonuçları, mevcut modelin doğruluğunu ve geçerliliğini doğrulamak için aynı yük parametreleri için karşılaştırılır. Yük parametresine bağlı olarak değişen eğri modeli için farklı mode şekilleri ve mode şekillerinin değişimine bağlı olarak farklı çatlak etkisi grafikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Plates, which are frequently used in engineering structures, are generally used in curved form because of their higher stiffness values. Some of the plates in the assembly stage are produced in a curved form, and some of them are bent during assembly due to their usage places and used in the pre-stressed state. However, creating a realistic mathematical model covering different situations before production and knowing the critical free vibration values are important for the structure's durability and cost. Within the scope of the thesis, it is aimed to examine the free vibration of pre-stressed composite and isotropic curved plates with cracks. An external distributed vertical load is applied at the free end of a cantilever plate, and then the free edge where the load is applied is fixed to obtain a pre-stressed curved thin plate. The non - linear deflection curve of the large deflected flexible plate is obtained from the large deflection equation. The finite element model used in the thesis comprises the combination of classical plate theory and four-node quadrilateral element. In addition, the effect of curvature on free vibration and mode shapes is examined. The present theory and the ANSYS results are compared for the same load parameters to verify the present model's accuracy and validity. The different mode shapes for the curve model depending on the changing of load parameter and the different effects of crack depending on the changing of mode shapes are presented.