The development of preschoolers' understanding of culpability
Anaokul çağı çocuklarında suçluluk atfetme anlayışının gelişimi
- Tez No: 653962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM KEVEN, YRD. DOÇ. DR. JEDEDIAH WILFRED PAPAS ALLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Davranışlardaki kasıtlılık ve davranışların sonucu ile çocukların ahlaki yargıları arasındaki ilişki gelişim psikolojisi literatüründe sıkça tartışılmıştır. Bu konulara ek olarak norm anlayışını da ele alan çalışmamız, çocukların oyunun kuralını kasıtlı ya da kasıtsız olarak ihlal eden kişinin suçunu anlama yetisini ve bunu takip eden tepkilerini araştırmaktadır. 4 yaşındaki çocuklar, kuklanın oyun kuralını birinde kasıtlı olarak, diğerinde ise yanlış inanç sonucu ihlal ettiği iki farklı gruba rastgele atanmıştır. Çocukların kasıtlılık ve suçluluk anlama becerisi, oyun kuralının ihlali ardından bulundukları sözel itiraz ve geveleme tepkileri ile ölçülmüştür. Bununla birlikte, çocukların karşılaştığı davranışın kasıtlılığını ve davranışta bulunan kişinin suçlu olma durumunu anlamasında etkisi olabilecek alan-genel becerileri değerlendirilmiştir. Bu beceriler, Zihin Kuramı Görevleri Ölçeği (Wellman & Liu, 2004), Beklenmeyen Yer Değişikliği Görevleri (Wimmer & Perner, 1983), ve Yönetici İşlevler Testi (Zelazo, 2006) ile her katılımcı için ölçülmüştür. Sonuçlar, oyun kuralının kasıtlı olarak ihlal edildiği durumda çocukların, yanlış inanç yüzünden bozulmasına kıyasla, daha çok gevelediğini göstermektedir. Bu da 4 yaşındaki çocukların, normu ihlal eden kişinin zihin durumu ve davranışın kasıtlılığını değerlendirerek suçlulukla ilgili karar verdiğine işaret etmektedir. Ek olarak, Belirgin Yanlış Kanı testini geçemeyen çocuklarda kasıtlı kural ihlali grubu yanlış inanç grubuna göre daha çok geveleme davranışında bulunurmuştur, ancak testi geçen çocuklarda iki grup arasındaki bu geveleme farkı görülmemiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, özellikle belirgin yanlış kanı becerileri gelişmemiş 4 yaşındaki çocukların davranışların kasıtlı olup olmadığını anladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of outcome and intention on children's moral judgment is much debated in developmental literature. Combining this debate with norm understanding literature we investigated children's ability to understand intentions and transgressors' culpability in a given situation. 4-year-olds were randomly assigned to two different groups that involve a puppet either intentionally violates a norm or violates the norm based on false belief. Further, we investigated other sociocognitive abilities that may influence children's understanding of intentions and culpability. Theory of Mind Battery (Wellman & Liu, 2004), Change in location False Belief Task (Wimmer & Perner, 1983) and standard Executive Functions task (Zelazo, 2006) are tested in each participant. Regarding protest behavior during transgression and tattling behavior after transgression as salient markers of children's understanding of intention and culpability, the result shows that children tattle more when a norm violation is done with an intention to violate the rule as compared to the same norm violation that is done based on a false belief about the situation. In other words, 4- year-olds do understand intentions and decide transgressors culpability by incorporating the mental state of the transgressor. Moreover, children who could not pass the explicit false belief tasks show the same pattern in tattling while the ones who passed at least one of the explicit false belief tasks show no difference in tattling among conditions. Taken together, 4-year-olds understand and comprehend intention information especially when they do not have explicit false belief understanding.