Gümrük müşavirliklerinde çalışanların memnuniyeti ve örgütsel bağlılıkları
Organizational commitment and pleasure of employees who work at customs consultancy
  1. Tez No: 653966
  2. Yazar: MEHMET HAKAN BALCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın evrenini Mersin'deki gümrük müşaviri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma, çalışan memnuniyeti ile örgütsel bağlılık kavramlarını önce kendi içinde anlamlandırmaya çalışmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların bulundukları kuruma iş güvencesi olması dahilinde örgütsel bağlılık düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışanların içinde bulundukları kurumdaki çalışma yıllardı artıkça kuruma duydukları güven artmaktadır. Yüksek lisans ve lisans mezunları maaş kadar işin niteliğine de önem vermektedir. Yaş işteki memnuniyet düzeyinde etkilidir. Çalışanlar yaşlandıkça kurumlarına daha çok bağlanarak çalışan memnuniyet düzeyini artırmaktadır. Çalışan iş çevresinden memnun ise bu onun kişisel hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Çalışanların iş memnuniyeti artıkça örgütsel bağlılık düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The universe of the research consists of customs brokerage workers in Mersin. The research first tries to make sense of employee satisfaction and organizational commitment in itself. According to the results of the research, it shows that the level of organizational commitment is higher as women have job security in their institution. Employees' trust in the company has been increasing over the years, as the work at the institution they are in is increasing. Graduate and undergraduate graduates care about the quality of the job as much as the salary. Age is effective at the level of satisfaction at work. As employees get older, they increase their level of employee satisfaction by connecting more to their institutions. If the employee is satisfied with his work environment, this will negatively affect his personal life. Organizational commitment levels increase as the satisfaction of the employees increases.