İhaleye fesat karıştırma suçu
Crime of rigging in tenders
  1. Tez No: 653971
  2. Yazar: AYŞE SELCEN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İhaleye fesat karıştırma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Özel Hükümler”isimli ikinci kitabının“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmının“Ekonomi, Sanayi ve Ticarete ilişkin Suçlar”başlığını taşıyan dokuzuncu bölümünün 235.maddesinde düzenlenmiştir. Madde 235'in 1 ve 5.fıkralarında hangi ihalelerin ve kurumların suçun kapsamına girdiği, 1.fıkrada suçun temel cezası, 2.fıkrasında suçu oluşturan fesat karıştırıcı hareketlerin neler olduğu, 3.fıkrasında suçun nitelikli halleri, 4.fıkrada ise içtima hükümlerinin uygulanacağı halleri düzenlenmektedir. 11 Nisan 2013 tarihli ve 6459 sayılı Kanun'un 12.maddesi ile 235.maddede bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmada suçla ilgili bu değişikliklerle beraber, ihale ve suç hakkında genel bilgi verilmiş; suçun unsurları, özel görünüş şekilleri, yaptırımları, muhakeme ve yargılama usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of rigging in tenders settled in article 235 of Turkish Penal Code no.5237. This article is in Second Book named“Special Provisions”in Third Part“Offences Against the Public”in Ninth Part named“Offences Against the Economy, Industry and Trade”. The first and fifth paragraphs include which tenders and institutions are in the scope of this crime, the first paragraph is about the basic penalty, the second paragraph includes what the acts of rigging are, the third paragraph includes qualified versions of this crime, the fourth paragraph includes the situations that aggregation provisions will be applied. The law number 6459 of 11 April 2013's twelfth article has made some changes of article 235 of Turkish Penal Code. İn this study the general information about tender and the crime of rigging in tenders is given and the elements of crime, the special forms of crime, the punishment, the procedure examined.