UFRS 15 müşterilerle yapılan sözleşmelerden doğan hasılat standardının perakende sektöründe finansal tablolara etkisi
The effect of IFRS 15 revenue arising from contracts with customers standard on the financial statements in the retail sector
  1. Tez No: 653981
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZATAY
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Uluslararası Raporlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmelerin muhasebe uygulamaları incelendiğinde hasılat, tanım veya anlam itibariyle farklılıklar gösterdikleri görülmektedir. Söz konusu farklılıkların ortadan kaldırılması, hasılat kavramının tek ve net bir tanımı olması gerekmektedir. Sürekli bir şekilde gelişen dünya ekonomisinin dinamikleri arasında yer alan finansal bilgi kullanıcılarının muhasebenin temel özelliği olağan dönemsellik ilkesine net bir cevap almaları gerekmektedir. Bunun yanında finansal bilgi kullanıcıları uluslararası düzeyde anlaşılabilir, şeffaf ve karşılaştırılabilir finansal bilgilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaçların karşılanması açısından tek bir dili konuşan ve aynı standartları uygulayan muhasebe sistemlerinin oluşturulması gerekmektedir. Bu çerçevede önceden hazırlanmış olan TMS 18 (hâsılat standardı) ve TMS 11 (İnşaat sözleşmeleri)'in yeterli görülmemesi yeni bir çalışmanın yürütülmesini zorunlu kılmıştır. TMS 11 (İnşaat Sözleşmeleri) ve TMS 18 (Hasılat Standardı)'in yerini 2010 yılında üzerinde çalışılmaya başlanılan ve 28 Mayıs 2014 yayımlanarak 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yıllık raporlama dönemlerinde uygulamaya konulan UFRS 15 (Müşterilerle Yapılan Sözleşmelerden Doğan Hasılat Standardı) almıştır. Bu çalışmanın amacı, UFRS 15 standardının perakende sektöründe finansal tablolar üzerindeki etkisini ele almaktır. Bu doğrultuda verilerinin kullanımına izin alınan bir şirketin muhasebe kayıtları kullanılarak UFRS 15'e göre muhasebeleştirme adımları incelenmiştir. Şirketin muhasebe kayıtlarının UFRS 15'e göre yeniden yapılması ile analiz gerçekleştirilmiştir. Örneklem ile yapılan analiz sonucunda UFRS 15'in muhasebe kayıtları için daha yeterli olduğu ve daha güvenilir sonuçlar elde edilmesini sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the accounting practices of businesses are analyzed, it is seen that they show differences in terms of the definition or meaning of revenue. These differences should be eliminated and there should be a single clear definition of the revenue concept. Financial information users, which are among the dynamics of the constantly developing world economy, need to get a clear answer to the periodicity principle, which is the main feature of accounting. In addition, financial information users need internationally understandable, transparent and comparable financial information. In order to meet these needs, it is necessary to establish accounting systems that speak a single language and apply the same standards. In this context, the fact that TAS 18 (Revenue Standard) and TAS 11 (Construction contracts), which were prepared before, was not sufficient, made it necessary to carry out a new study. TAS 11 (Construction Contracts) and TAS 18 (Revenue Standard) have been replaced by IFRS 15 (Revenue from Contracts with Customers Standard), which was started to be worked on in 2010, published on May 28, 2014, and has been implemented in annual reporting periods as of January 1, 2018. The aim of this study is to consider the effect of IFRS 15 standard on financial statements in the retail sector. Therefore, the accounting steps according to UFRS 15 have been examined by using the accounting records of a company whose data is allowed to be used. The analysis was carried out by reorganizing the accounting records of the company according to UFRS 15. A result with the analysis made with the sample, It has been concluded that UFRS 15 is more sufficient for accounting records and provides more reliable results.