Domates fillosfer mikroflorasının alternaria solani'ye antagonistik etkisinin saptanması
The Effect of phyllasphere myeoflora of tomato on alternaria solani was investigated
- Tez No: 65399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
öz III Bu çalışmada domates fillosfer mikoflorasının domateste Alternaria solanı 'ye antagonlstik etkisi araştırılmıştır. Domates fillosferinde Cryptococcus (Beyaz mayalar), Sporobolomyces (Pembe mayalar), Cladosporium, Aspergillus, Penicilliumve Trichoderma en sık rastlanan funguslar olmuştur. Cryptococcus ve Sporobolomyces ikili kültürde 21 ve 15mm'lik inhibisyon zonu oluşturarak, A solan! üzerinde en etkili funguslar olmuştur. Buna karşın Trichoderma sp.'nin kültür filtratı patojenin gelişmesini 9691.7 oranında engellemiştir. Antagonist fungusların domates bitkilerinde A solanı 'nin hastalık oluşturması üzerine etkisi %17-53 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effect of phyilosphere mycoflora of tomato plants on Afternaria solani was investigated, Cryptococcus (white yeast), Sporobolomyces (pink yeast), Cladosporium, PeniciHium, Aspergillus and Trlchoderma were frequently found on tomato phyilosphere. In dual culture, Cryptococcus and Sporobolomyces were the most effective fungi on Altemaria solani with 21 and 15 mm inhibition zones. In addition, culture filtrate of Trichoderma sp. reduced 91.7% pathogen development. Antagonist fungi reduced disease incidence of A. solani on tomato plants at the level of 1 7-53%.