Pulsatil ve nonpulsatil kardiyopulmoner bypass ile koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda nörokognitif değişikliklerin elektroensefelografi ve minimental test kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 654043
  2. Yazar: HASAN ERDEM
  3. Danışmanlar: UZMAN ORHAN VELİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pulsatil ve Non-pulsatil Kardiyopulmoner Bypass ile Koroner Bypass Cerrahisi Uygulanan Hastalarda Nörokognitif Değişikliklerin Elektroensefelografi ve Minimental Test Kullanılarak Değerlendirilmesi, Bu tezde koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda pulsatil perfüzyonun nörokognitif etkilerini ve nonpulsatil perfüzyona üstünlüğünü elektroensefelografi ve minimental test kullanılarak araştırmayı amaçladık. Bu amaçla ardışık randomize koroner bypass adayı 11'er hastalık iki gurup oluşturduk. Grup birde KPB pulsatil, grup ikide nonpulsatil olarak yürütüldü. Hastalara ameliyat öncesi, ameliyat sırasında kros klemp konduktan 15 dakika sonra ve ameliyat sonrası 7. günlerinde EEG ile birlikte yine ameliyat öncesi ve sonrası 7. günlerinde mimimental test çalışıldı. Gruplar yaş, cinsiyet, komorbit faktörler, kros klemp ve perfüzyon zamanları açısından birbirine denkti. Her iki grupta da ameliyat sırasında patolojik EEG dalgaları tespit edildi ancak aralarında fark bulunamadı. Grup birde ameliyat sonrası birinci günde idrar çıkışı anlamlı yüksekdi. Toplam drenaj grup birde yüksek olmasına rağmen anlamlı değildi. Diyabetus mellitus, hiperkollesterolmi, hipertansiyon, kros klemp ve perfüzyon süresinin patolojık EEG dalgası oluşumuna anlamlı etkisi bulunamadı. Ameliyat öncesi ve sonrası minimental test skorları benzerdi. Pulsatil roller pompa kullanımının serebral kan akımını arttırması klinik beklentimizdir. Ancak böyle olduğuna dair kesin kanıtlar elde edilememiş ve hem lehte, hem de aleyhte pek çok çalışma yayınlanmıştır. Çalışmamızda da pulsatil pompanın belirgin bir üstünlüğü gösterilememekle birlikte, bu perfüzyon yönteminin daha fizyolojik hale getirilmesi ve/veya visseral organ perfüzyonu yönünden daha yüksek risk grubundaki hastalarda çalışmalar yapılması, pulsatil akımın yararlarını daha iyi ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Determination of Neurocognitive changings by using electroencephalography and minimental test in coronary bypass patients operated with pulsatil and non-pulsatil cardiopulmonary bypass, In this thesis, we aimed to study the neurocognitive effects of pulsatile perfusion, and its superiority to non pulsatile perfusion by electroencephalography and minimental test. For this purpose we formed two groups of 11 consecutive randomized coronary bypass grafting patients. Cardiopulmonary bypass was conducted as pulsatil in group I and non pulsatil in group II. EEG recordings were obtained preoperatively, intraoperative 15 minutes after the cross clamp and at postoperative day 7 while minimental tests were performed preoperative and at postoperative day 7. Both groups were identical as age, sex, comorbidities, cross clamp times and perfusion times are concerned. Intraoperative pathologic EEG waves were detected in both groups but did not differ significantly. Urine output at postoperative first day was significantly higher in group I. Total drainage was high in group one but did not differ significantly. No significant effect of diabetes mellitus, hypercholesteremia, cross clamp and perfusion time on the occurrence of pathologic EEG waves was found. Pre and postoperative minimental test scores were similar. It was our clinical expectancy that pulsatil use of roller pump would increase the cerebral blood flow. But there is no prompt proof showing this and many studies were done both supporting and against. Though we could not find a clear cut superiority of pulsatil perfusion, a more physiologic improvement of this perfusion type and /or studies that would be done on patient groups at high risk for visceral organ perfusion may better show the benefits of pulsatil perfusion.