Dünya ticaretinde değişim: Çin-ABD ticaret savaşı ve Türkiye özelinde etkileri
Changes in world trade: China-USA trade war and special effects in Turkey
- Tez No: 654044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM KUTLU HORVATH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ticaret çok eski çağlardan beri insan hayatında var olan en temel olgulardan biridir. Eski çağlarda takas ekonomisi hâkimken sonraları paranın bulunmasıyla günümüzdeki anlamda ticaret yapılmaya başlanmıştır. Ticaret özellikle üretimin arttığı sanayi devrimi sonrasında çok daha geniş ölçekli yapılmaya başlanmıştır. Ticaretin gelişmesi bu konu hakkında düşünürlerin de ideal ticaret düzeni hakkında fikir yürütmelerine neden olmuştur. İktisat biliminin kurucusu Adam Smith ve David Ricardo serbest dış ticaret teorilerini ilk ortaya atan iktisatçılardır. Devletler ekonomik buhran dönemlerinde korumacı politikalar ortaya koyarken ekonominin genişleme dönemlerinde daha çok serbestleşme yanlısı politikalar uyguladığı görülmektedir. Günümüzde ise korumacı politikaların ticaret savaşlarına neden olduğu gözlenmektedir. Bu tezde ticaret teorileri, ticaret politikaları ve küreselleşme adımı olarak GATT-Dünya Ticaret Örgütüne giden süreç anlatılırken, günümüzde Çin ve ABD arası yaşanan ticaret savaşının yaptırımlarını ve Türkiye'nin bu savaştan hangi boyutlarla etkilendiği güncel verilerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade is one of the most fundamental phenomena in human life since ancient times. While the barter economy was dominant in ancient times, later on, with the discovery of money, trade in today's sense began. Trade started to be made on a much larger scale, especially after the industrial revolution when production increased. The development of trade has led thinkers on this issue to think about the ideal trade order. The founders of economics, Adam Smith and David Ricardo, were the first to introduce free trade theories. While the states put forward protectionist policies in times of economic depression, it is seen that the economy mostly applies pro-liberalization policies in times of expansion. Today, it is observed that protectionist policies cause trade wars. In this thesis, while trade theories, trade policies and the process leading to GATT-World Trade Organization as a step of globalization are explained, sanctions of the current trade war between China and the USA and Turkey's impressed with the extent to which this war is dealt with current data.