Elektif koroner arter baypas greftleme cerrahisi olgularında pulsatil ve nonpulsatil ekstrakorperal dolaşımın serebral NIRS düzeylerindeki değişim ile böbrek fonksiyonlarının korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of change in cerebral NIRS levels and renal functions of pulsatil and nonpulsatil extracorperal circulation in elective coronary artery bypass graft surgery cases
  1. Tez No: 729084
  2. Yazar: KADİR ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut renal yetmezlik KABG cerrahisi sonrası önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Fonksiyonel NIRS beyin perfüzyonunu gösteren bir yöntemdir. Serebral NIRS böbrek üzerinden ölçülen somatik NIRS'a göre böbrek fonksiyonları ile daha koreledir. Bu çalışmada pulsatil ve nonpulsatil akımın serebral NIRS ile renal fonksiyonlara etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda KABG operasyonu uygulanacak hastalarda pulsatil ve nonpulsatil EKD'ın serebral NIRS düzeylerindeki değişim ile böbrek fonksiyonlarının korelasyonu değerlendirildi. Preoperatif renal yetmezlik skoru birbirine yakın, izole koroner arter baypas cerrahisi uygulanan 52 ardışık hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Basit randomizasyon yöntemiyle 26 hastaya pulsatil perfüzyon (Grup I), 26 hastaya nonpulsatil perfüzyon (Grup II) kros klemp süresince uygulanmıştır. Hastaların demografik özellikleri [yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), yandaş hastalıklar, operasyon, AKK (aort kros klemp zamanı) ve perfüzyon süreleri], hematolojik ve biyokimyasal parametreleri [preoperatif ve postoperatif; üre, kreatinin, preoperatif ve peroperatif; arteriyel kan gazı (AKG) analizlerinden; PO2, PCO2, sPO2, Na, K, baz açığı, hematokrit (Hct); preoperatif renal yetmezlik skorları ve peroperatif NIRS değerlerini karşılaştırılmıştır. Üre ve kreatinin değerleri Grup I ve Grup II arasında preoperatif ve postoperatif dönem arasındaki değerler istatistiksel olarak farksız bulundu. Postoperatif dönemde her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. NIRS ölçümleri Grup I ve Grup II arasında bazal, 20. dk., 40. dk. arasındaki değerler istatistiksel olarak farksız bulundu. Her iki grupta da 20.dk. ve 40.dk. bazale göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. PO2 ölçümleri Grup I 20. dk. 40. dk. ölçümleri Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. PCO2 ölçümleri Grup I ve Grup II arasında bazal, 20. dk., 40. dk. arasındaki değerler istatistiksel olarak farksız bulundu. SPO2 ölçümleri Grup I 20. dk., 40. dk. ölçümleri Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. K ölçümleri Grup I ve Grup II arasında bazal, 20. dk., 40. dk. arasındaki değerler istatistiksel olarak farksız bulundu. Her iki grupta da 20.dk. ve 40.dk. bazale göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Na ölçümleri Grup I bazal, 20. dk., 40. dk. ölçümleri Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Her iki grupta da 20.dk. ve 40.dk. bazale göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. B.E. ölçümleri Grup I 20. dk. ölçümleri Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Her iki grupta da 20.dk. ve 40.dk. bazale göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Hct ölçümleri Grup I ve Grup II arasında bazal, 20. dk., 40. dk. arasındaki değerler istatistiksel olarak farksız bulundu. Her iki grupta da 20.dk. ve 40.dk. bazale göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Total pompa süresi ile NIRS değişim oranları (20. dk.- 40. dk.) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu tespit edildi. NIRS değişim yüzdesi ile Üre ve Kreatinin değişim yüzdesi arasında istatistiksel olarak anlamlı doğrusal ilişki olmadığı görüldü. NIRS değişim yüzdesi (bazal-40. dk.) ile PCO2 değişim yüzdesi (bazal-40. dk.) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptandı. Pompa total idrarı ve UF uygulamasının arasında Grup I'de Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Pulsatil grupta oksijenizasyonun olumlu etkilerinden dolayı nonpulsatil akıma göre tercih edilebilir olduğu kanısına varıldı. Ekstrakorporeal dolaşımda pulsatil akımda idrar miktarları açısından anlamlı olarak daha fazla bulundu. Nonpulsatil akımda ekstrakorporeal dolaşım sırasında UF ihtiyacı pulsatil akıma göre daha fazla tespit edilmiştir. Pulsatil akımın mikrosirkülasyon açısından olumlu etkilerinin nonpulsatil akıma göre daha iyi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure is a significant cause of morbidity and mortality after CABG surgery. Functional NIRS is a method of demonstrating brain perfusion. Cerebral NIRS is more correlated with renal function than somatic NIRS measured over the kidney. This study aimed to investigate the effects of pulsatile and non-pulsatile flow on renal functions with cerebral NIRS. In our study, the correlation between the changes in cerebral NIRS levels of pulsatile and non-pulsatile ECD and renal functions in patients who will undergo CABG operation in Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation was evaluated. Fifty-two consecutive patients who underwent isolated coronary artery bypass surgery with similar preoperative renal failure scores were prospectively included in the study. Pulsatile perfusion (Group I) was applied to 26 patients, and non-pulsatile perfusion (Group II) was applied to 26 patients during the cross-clamping by simple randomization method. Demographic characteristics of the patients [age, gender, body mass index (BMI), co-morbidities, operation, PCC (aortic cross-clamp time) and perfusion times], hematological and biochemical parameters [preoperative and postoperative; urea, creatinine, preoperative and perioperative; from arterial blood gas (ABG) analyses; PO2, PCO2, sPO2, Na, K, base deficit, hematocrit (Hct); preoperative renal failure scores and perioperative NIRS values were compared. Urea and creatinine values were not statistically different between Group I and Group II and between preoperative and postoperative periods. It was statistically significantly higher in both groups in the postoperative period. NIRS measurements differed between Group I and Group II at baseline, 20th min, 40th min. Values between them were found to be statistically insignificant. 20. min. in both groups. And 40. min. was found to be statistically significantly lower than baseline. PO2 measurements Group I 20. min. 40. min. Measurements were statistically significantly higher than Group II. PCO2 measurements were found between Group I and Group II at baseline, 20th min, 40th min. values between them were found to be statistically insignificant. SPO2 measurements Group I 20th min, 40th min. measurements were found to be statistically significantly higher than Group II. K measurements between Group I and Group II at baseline, 20. min, 40. min. values between them were found to be statistically insignificant. 20.min. in both groups. and 40.min. was statistically significantly higher than baseline. Na measurements Group I basal, 20. min., 40. min. measurements were statistically significantly higher than Group II. 20.min. in both groups. and 40.min. was found to be statistically significantly lower than baseline. B.E. measurements Group I 20. min. measurements were statistically significantly higher than Group II. 20.min. in both groups. and 40.min. was found to be statistically significantly lower than baseline. Hct measurements were between Group I and Group II at baseline, 20. min, 40. min. values between them were found to be statistically insignificant. 20.min. in both groups. and 40.min. was found to be statistically significantly lower than baseline. It was determined that there was a statistically significant relationship between total pump time and NIRS change rates (20.min.-40.min.). It was observed that there was no statistically significant linear relationship between NIRS percent change and Urea and Creatinine percent change. A statistically significant correlation was found between the percentage change in NIRS (baseline-40. min) and the percentage change in PCO2 (baseline-40. min.). The total pump urine and UF application were statistically significantly higher in Group I than Group II. It was concluded that oxygenation is preferable to non-pulsatile flow in the pulsatile group due to its positive effects. The pulsatile flow was significantly higher in extracorporeal circulation in terms of urine volumes. UF requirement was higher in nonpulsatile flow during extracorporeal circulation than in pulsatile flow. We think that the positive effects of pulsatile flow in terms of microcirculation are better than nonpulsatile flow.