Rearch of branded content concept for B2B electronics sector in Turkey
Türkiye'deki B2B elektronik sektöründe markalı içerik konsepti araştırması
  1. Tez No: 654058
  2. Yazar: ELİF SİRGELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de B2B elektronik sektörü için markalı içerik kavramı araştırılmıştır. Temel nokta, markalı içerik ve marka algısının reklam değerinin B2B'de satın alma niyeti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bunun için eğlence, iritasyon, güvenilirlik ve bilgilendiricilik gibi reklam değeri unsurlarının satın alma niyeti ve reklam değeri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İlk olarak B2B markalaşma, pazarlama ve pazarlama karması için literatür arka planı açıklanlmıştır. Daha sonra Türkiye'deki B2B elektronik sektörüne genel bakış kısaca ifade edilmiştir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında teorik çerçeve ve hipotezler önerildi. Hipotez sonuçlarını araştırmak için 102 katılımcıyla çevrimiçi bir anket gerçekleştirildi. Anket sonuçları SPSS kullanılarak analiz edilmiş ve bu çalışmanın problemleri ile ilgili olarak tartışmalar ve sonuçlar çıkarılmıştır. Sonuç olarak, B2B elektronik sektörlerindeki markalı eğlencenin memnuniyetle karşılandığı ve reklam değerini, dolayısıyla satın alma amacını artırdığı kanıtlanmıştır. Çalışmalar, yaş ve cinsiyetin reklamın değeri üzerinde belirli bir etkisi olmadığını, reklam değerinin; reklamın güvenilirliği, bilgilendiriciliği ve eğlencesinin aksine iritasyon ile olumsuz bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Marka algısı da satın alma niyetini etkileyen bir diğer faktördür. Sonuç olarak, B2B elektronik sektöründe satın alma niyetini arttırmak için eğlendirici, güvenilirlik veya bilgilendirici markalı içeriklerin kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, branded content concept for B2B electronics sector in Turkey was researched. Main point was to investigate effects of advertisement value of branded content and brand perception on purchase intention in B2B. For doing that, impact of advertisement value elements such as entertainment, irritation, credibility and informativeness, on purchase intention and on advertisement value were investigated. Firstly, literature background for B2B branding, marketing and marketing mix were discussed. After that, overview for B2B electronics sector in Turkey was briefly explained. Then, theoratical framework and hypothesis of the study were suggested. An online survey with 102 participants were conducted to investigate hypothesis and results. Survey results were analyzed by using SPSS and regarding results of the this paper's problems, discussions and conclusions were made. As a result, it has been proved that branded entertainment in B2B electronics sectors were welcomed and it increases the advertisement value , hence the purchase intention. Studies showed that age and gender has not specific effect on value of the advertisement has a negative relationship with irritation, unlike credibility, informativeness and entertainment of the advertisement; . Brand perception is also is another factor that impacts on purchasing intention. As a result, it is proved that to increase purchase intention in B2B electronic sector, branded contents consisting of entertaining, credibility or informativeness can be used.