Özel okullarda yöneticilerin liyakat düzeyleri ile okul kültürü arasındaki ilişki
The relationship between the merit levels of administrator and school culture in private schools
- Tez No: 654067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, özel okul yöneticilerinin liyakat düzeyleri ile okul kültürlerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek ve yöneticilerin liyakat düzeyleri ile okul kültürü arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Özel okul yöneticilerinin liyakat düzeyleri ile okul kültürlerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla tarama modeli; özel okul yöneticilerinin liyakat düzeyleri ile okul kültürlerinin arasındaki ilgiyi belirlemek içinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem seçiminde amaçlı olmayan örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile yapılan çalışmanın evrenini temsil etme oranlarına göre örneklem grubuna alınması gereken 357 öğretmen belirlenmiş ve toplamda 406 veri toplama aracı uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Gök (2017)'ün“Liyakatli Eğitim Yöneticilerinin Nitelikleri Ölçeği”ve Terzi (2005)'nin geliştirdiği“Okul Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalama, parametrik testlerden ilişkisiz örneklem için t-testi, ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okul kültürü anketinin branş değişkeni sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin bürokratik kültüre karşı olan algılarının, diğer branş öğretmenlerine göre daha düşük olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılan öğretmenlerden bulundukları okulda 7 yıl ve üzerinde görev yapanların, 1 – 6 yıl arasında görev yapanlara göre okul kültürü algısının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Anaokulu öğretmenlerinin, ilkokul öğretmenlerine göre daha yüksek görev kültürü algısı olduğu görülmektedir. Aynı zamanda okul kültürünün boyutları arasında yapılan inceleme sonucunda görev kültürünün algısı diğer boyutlara göre çok daha fazla olduğu görülmüştür. Katılımcıların liyakat algılarında eğitimsel ve sanatsal yeterlilik algısının en düşük olduğu, bu yeterliliğin okul müdürlerinin yönetici nitelikleri için bir gereksinim ihtiyacı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul kültürü ile liyakatli yönetici nitelikleri arasında anlamlı ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır ancak her ölçeğin kendi boyutları arasında anlamlı ilişkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the merit levels of private school principles and the opinions of teachers in regard to school cultures and to examine the relationship between the merit levels of administrators and school cultures. This study has been carried out by quantitative research method. In order to determine the merit levels of private school principles and the opinions of teachers in regard to school cultures, survey model; in order to determine the relevancy between the merit levels of private school principles and school cultures correlational survey model has been carried out. 357 teachers to be included in the sample group have been determined according to ratio of representing the universe of the study conducted with simple random sampling method, which is one of the non-purposeful sampling methods and 406 data collection tools have been implemented. Qualifications Scale of Merit Education Managers which is created by Gök (2017) and School Culture Scale which is developed by Terzi (2005) has been used as a data collection tool. In the analysis of data; t-test which is among from frequency, percentage, standard deviation, arithmetic mean, parametric tests for unrelated sample, single factor analysis of variance and correlation for unbound samples have been used. In accordance with the results of the research, classroom teachers' perceptions towards bureaucratic culture has been observed lower than other branch teachers' perceptions according to the branch variable results of the school culture survey. Among participated in the survey teachers' perceptions of school culture, those who worked at their school for 7 years or more have been observed higher than the teachers' perceptions those who worked between 1-6 years. It has been observed that kindergarten teachers have a higher perception of duty culture than primary school teachers. At the same time, as a result of the survey of the dimensions of school culture, it has been observed that the perception of the culture of duty is much higher than the other dimensions. Perception of educational and artistic competence in participants' merit perceptions has been observed as the lowest and it has been concluded that this competency is not a requirement for principals' management qualifications. It has been concluded that there is no significant relationship between school culture and competent manager qualifications but It has been observed that each scale has significant relationships between its dimensions.