A novel characterization of nash-implementable social choice rules via neutrality
Nash-uygulanabilir sosyal seçim kurallarının nötrallik aracığıyla yeni bir karakterizasyonu
- Tez No: 654092
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tezde, nötrallik kavramıyla ilgili olarak Nash uygulanabilirlik sosyal seçim kurallarını inceliyoruz. Literatürdeki bazı çalışmalarda Nash-uygulanabilir sosyal seçim kurallarının karakterizasyonları var. Ancak, Nash-uygulanabilir kurallarında da bulunan nötrallik özelliği derecesini Nash dengesi kavramında açıkça göstermezler. Bu çalışmada, bir sosyal seçim kuralının kritik tercih profiller alanı ile ilişkili nötrallik kavramının zayıf bir versiyonunu tanımladık. Maskin tekdüzelik ile birleştiğinde kritik nötrallik Nash uygulanabilirlikle eşdeğerdir. Ayrıca, kritik nötrallik kavramını bir araç olarak kullanarak belirli bir sosyal seçim kuralının Nash-uygulanabilir olduğu bir tercih profilleri alanı elde etmek için bir algoritma öneriyoruz. Tezin ana sonucu, Nash ve muhtemelen, diğer denge kavramlarında da tercih profillerinin tam alanı üzerindeki uygulanabilirlik ile kritik alanı üzerindeki uygulanabilirliyin yüksek oranda ilişkili olduğunu destekliyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study Nash implementability of social choice rules in relation with the neutrality notion. Several works in the literature provide a characterization of Nash-implementable social choice rules. However, they do not explicitly show the degree of neutrality property in the Nash equilibrium concept which is also existing in Nash-implementable rules. In this study, we define a weak version of the neutrality condition critical neutrality which is associated with the critical domain of a social choice rule. The critical neutrality notion when conjoined with Maskin monotonicity turns out to be equivalent to Nash implementability. Moreover, we propose an algorithm to obtain a maximal domain of preference profiles on which a specified social choice rule is Nash-implementable, by utilizing critical neutrality as a tool. The main result of the thesis is in support of the view that implementability on the full domain of preference profiles is highly related with implementability on the critical domain in Nash equilibrium and possibly, in other solution concepts.