A comparison of the efficiency of the 'analytic hierarchy process' and 'qualitative research' methods in game character design software selection
Oyun karakteri tasarım yazılımı seçiminde 'analitik hiyerarşi süreci' ve 'nitel araştırma' yöntemlerinin verimliliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 654122
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda video oyunları için üretilmiş karakter tasarlama yazılımlarının sayısı artış göstermiştir. Artıştan dolayı tasarımcıların yazılımlar arasında karar vermeleri zorlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı karar verme sürecini kolaylaştırmak amacıyla iki farklı metodun verimliliğinin kıyaslaması yapılıp, tasarımcılara bir yöntem önerisi sunmaktır. Bu kıyaslanacak metotlardan birisi analitik hiyerarşi süreci, diğeri ise nitel araştırma yöntemidir. Yöntemlerin verimliliklerini kıyaslamak için bir vaka çalışması oluşturulmuştur. Vaka çalışmasına göre benzer sonuçlar veren iki farklı karakter tasarlama yazılımı seçilmiştir. Seçilen ilk yazılım Adobe Fuse CC isimli video oyunlarına karakter yaratmak amacıyla kullanılan bir modelleme programıdır. İkinci yazılım ise The Sims 4 isimli video oyununun karakter tasarlama ekranıdır. Bu vakanın seçilmesinin sebebi modelleme yazılımlarının benzer sonuç çıkarabilen video oyunlarından faydalanıp faydalanamayacağını görmektir. Bu iki karakter tasarlama yazılımı methodlar doğrultusunda kıyaslanmıştır ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak hangi metodun karakter tasarım yazılımı seçiliminde daha başarılı olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of character designing software produced for video games has increased. Due to the increase, it has become difficult for designers to decide between software. This study aims to compare the efficiency of two different methods and offer a method proposal to the designers to facilitate the decision-making process. One of these methods is the analytical hierarchy process, and the other is the qualitative research method. A case study has been created to compare the efficiency of the methods. According to the case study, two different character design software were chosen, which gave similar results. The first software selected is a modeling program used to create characters for video games called Adobe Fuse CC. The other software is the character design screen of the video game named The Sims 4. The reason for choosing this case is to see if modeling software can benefit from video games that can produce similar results. These two character design software were compared and analyzed according to methods. As a result, it is stated which method is more successful in character design software selection.