XVII-XVIII. yüzyıllarda Kerkük Kalesi
Kirkuk Castle at XVII – XVIII. centuries
- Tez No: 654128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kerkük, Kuzey Irak'ın doğusunda kurulmuş kadim bir şehir olup, Kerkük Kalesi de bu şehrin en eski yerleşim birimidir. Kerkük şehri, düşman istilalarına karşı kendisini koruyabilmek maksadıyla güçlü bir kalenin varlığına sürekli ihtiyaç duymuştur. Sümerler ve Asurlar döneminde temelleri atılan kale daha sonraki yıllarda güçlendirilmiş, tamir edilmiş ve birtakım eklemelerle sürekli muhkem halde tutulmaya çalışılmıştır. Kerkük Kalesi'nin Anadolu'nun Güneydoğuya açılan sınır kapısı konumunda bulunması orduların sürekli uğrak yeri olmasına sebep olmuş kanlı savaşların yapıldığı mücadelelere sahne olmuş ve kale sürekli tamir ve onarımlardan geçmiştir. Bu çalışmada, ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'ndeki defter ve belgelerden istifade edilmiş olup, veriler sayesinde XVII.-XVIII. yüzyılarda Kerkük şehir kalesi'nin idari ve askeri yapılanması tespit edilmiştir. Kerkük Kalesi'nde görevli idari ve askeri sınıfların mevcudu ve yevmiyeleri ortaya konulmuştur. Tez vasıtasıyla Osmanlı Devleti ile Safevi arasındaki mücadelelerde Kerkük kilit bir konumda yer aldığı, gerek askeri gerekse de lojistik bakımından Osmanlı ordusunun hareket ve kabiliyetini sağlayan ana güzergâhlardan olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kirkuk is an ancient city established in the east of Northern Iraq, and Kirkuk Castle is the oldest settlement in this city. The city of Kirkuk constantly needed the existence of a strong fortress in order to protect itself against enemy invasions. The castle, the foundations of which were laid during the period of the Sumerians and Assyrians, was strengthened, repaired and tried to be kept in constant condition with some additions. The fact that Kirkuk Castle is the border gate of Anatolia to the east caused the armies to be a frequent destination and witnessed the struggles in which bloody wars were fought and the castle was constantly repaired and repaired. In this study, official records in the Presidential Ottoman Archives were mainly used and XVII.-XVIII. administrative and military structure of Kirkuk Castle has been identified on the sides. The presence and casualties of the administrative and military classes in Kirkuk Castle were revealed. Through the thesis, it was understood that Kirkuk was in a key position in the struggles between the Ottoman State and Safavid and it was one of the main routes that provided the movement and capability of the Ottoman army in terms of both military and logistics.