مَعَايير اِختِيَار وتَطبِيقِ الأنْشِطَةِ اللّاصفيّةِ وأثرُها في تَدرِيسِ مَهَارَةِ المُحَادَثة
Sınıf dışı etkinliklerin seçimi ve uygulama ölçütleri ve bunların Arapça konuşma becerisinin öğretimine etkisi / Selecting and applying extracurricular activities standards and their impact on conversation skills teaching
  1. Tez No: 654127
  2. Yazar: SUHEIR AL JABAKHANJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın hedefi, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, örnek bir İmam Hatip Lisesinde sınıf dışı etkinliklerin seçimi ve ana dili Arapça olmayanlardan Arapça öğrenmek isteyen bir grup üzerinde uygulanması ve bu sınıf dışı uygulamaların, kontrolünü ortaya koymaktır. Çalışma, deney yöntemine dayanmaktadır. Araştırmaya konu olan kız öğrencilerin seçimi ve iki gruba ayrılmasıyla gerçekleşmektedir. Biri, sayısı 19'u bulan kontrolör grup diğeri de deneye tabi olan ve sayısı 20'yi bulan denek gruptur. Araştırma düzeneği öğretimden önce ve sonra olmak üzere 'sözlü sınav' şeklinde alanında uzman jüri heyeti öğretmenlerinin görüşleri alındıktan sonra uygulanıp gerçekliğinden ve sürekliliğinden emin olunuldu. Kontrolör ve denek grupların, sonra gerçekleşen sınavlarının sonuçları, sınıf dışı etkinliklerin öğrenciler üzerindeki etkisinin hayli iyi olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda denek grup üzerinde gerçekleşen 'önce ve sonraki sınav' iki grup arasında düşünsel, dilsel, fonetik, psikolojik ve iletişimsel yönelim bakımından istatiksel kanıtlar taşıyan farkların olduğunu açığa çıkardı. Bu da konuşma becerisi öğretiminde sınıf dışı etkinliklerin uygulanmasının etkisinin var olduğuna işaret etmektedir. Geçmiş sonuçlar ışığında, bu çalışmanın, başlıca şu tavsiyeleri ortaya çıkmıştır. Öğretim aşamasında sınıf dışı etkinliklerin, temel bir cüz olduğu ve müfredat hazırlamada derse ve alıştırmalara yardımcı olması açısından genelde müfredata özelde de anadili Arapça olmayanların dilin donukluğuyla başetmek, zorluklarını aşmak ve öğretimin zevkli hale gelmesi açısından güvenilirliğinde büyük bir öneminin olduğudur. Dolayısıyla öğrencilerin konuşması akıcı bir hal alacak öğreticiler için de etkinlik prensibine dayalı eğitim kurs programları hazırlanabilecektir. Böylelikle her öğretici bizzat kendisi faaliyetlerin etkisini anlayıp sonra öğrencilerine uygulayabilecektir. Ayrıca bu tezi tamamlayıcı nitelikte, faaliyetlerin, dilin diğer becerilerinde de etkisini ele alan ve etkinliğini ispatlayan örnekler sunan araştırmalar olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the effect of applying extracurricular activities on arabic language conversation skills for non-native speakers. These activities have been chosen according to specific standards and applied on non-native Arabic language learners in one of the high schools of imams and preachers during the school year 2019-2020. Study Approach and Sample: This study is based on experimental method. A sample of the female students was selected and divided into two groups, one of which is considered as control group (n=19), and the other is the test group (n=20). Methods: The study consisted of oral test which has been applied before (pre-test) and after (post-test) performing the extracurricular activities. This test has been revised and approved by specialist professors. The validity and consistency of the test were verified. Results: The comparison of the post-test between the two groups, control and experimental groups, showed that there was a significant impact on Arabic conversation skills in the expermintal group of students. Moreover, the comparison between the pre-test and post-test applied on the experimental group showed that there were statistically significant differences in the intellectual, linguistic, audio, psychological and communicative aspects. These results highlight the importance of applying extracurricular activities ito improve conversation skills. Recommendations: In the light of these results, it is highly reommended to adopt the extracurricular activities in the educational process as an essential part and to consider them in building the curriculum. These activities would support the lessons in the curriculum and help the students (non-Arabic speakers) to overcome the rigidity of the language thus transforming the learning into an enjoyable process. In addition, it would be of interest to arrange periodic training programs for teachers in order to show them the importance of these activities and apply them to their students. Finally, more research is required to study the effect of activities on other language skills and provide examples of activities that have proven to be effective.