Economic interdependence and competition in South Asia:A case study of Republic of China and its BRI (Belt & Road initiative) in South Asia
Güney Asya'da ekonomik dayanışma ve rekabet: Çin Halk Cumhuriyeti örneği ve Güney Asya'da Bir Kuşak Bir Yol Projesi
- Tez No: 654179
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada Güney Asya'da karmaşık ekonomik dayanışma ve rekabetin sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, karmaşık ekonomik dayanışmanın daha ileri işbirliğine ya da ihtilaflara sebep olup olmadığına dair Çin Halk Cumhuriyeti örneği üzerinden inceleme yapılmıştır. Kendimize Çin'in Güney Asya bir kuşak bir yol projesi yoluyla artan etkisinin işbirliğinden daha fazla rekabeti mi etkilediğine dair soruyu sormak zorunlu olmaktadır. Bu bağlamda; karmaşık dayanışma işbirliği davranışından daha çok ihtilaflara mı yol açmaktadır? Ve bu durum uluslararası küreselleşme ve politikaya mı işaret etmektedir? Anlaşılan şudur ki, karmaşık dayanışmaya üç farklı perspektiften bakmak doğrudur. Bu durumun aktörleri Çin, Amerika Birleşik Devletleri ile Güney Asya Bölgesidir. Aktörler arasında ise bölge dışından ancak bölge ülkeleri üzerinden son derece önemli ekonomik ve politik etkileri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin önü Çin tarafından kesilmektedir. Dayanışma kavramını açıklayan terimler ticaret hacmi, yatırım ve bölgedeki altyapı düzeyidir. Bu çalışmada primer ve seconder verilerin ikisi de kullanılmıştır. Bağlantılı projelere ait primer veriler resmi kaynaklardan temin edilmektedir. Bu konuda bilinen en iyi örneklerden birisi Reconnecting Asia (Asya'yı Yeniden bağla!) veritabanıdır. Reconnecting Asia veritabanı gerekli tüm detayları ile her projenin iyi düzeyde dokümante edildiği bir platformdur. İkinci olarak, Dünya Bankası, IMF ve diğer örgütlerden elde edilen veriler gelmektedir. Bu veriler çoğunlukla uzun vadeli paternlerin takip edildikleri veritabanları sunarlar. Sekonder veriler raporlar, akademik yayınlar, kitaplar ve bu konularda yayımlanmış her türlü gazete raporları, basılı ve uzmanlar ile gerçekleştirilmiş ropörtajlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the consequences of“complex interdependence”with reference to cooperation and competition in South Asia. By taking the theoretical standpoint of complex interdependence, it applies it to the case of China's role in South Asia to understand whether complex interdependence leads to positive results for cooperation or (to conflicts) not. It becomes imperative to ask this question afresh in this context because the increasing role of China in South Asia through many flagship initiatives like BRI (Belt & Road Initiative) etc. has fueled competition rather than cooperation as the theory would predict. It asks the major question: why complex interdependence leads to conflict rather than cooperative behavior? And what does it imply for understanding globalization and international politics? It understands the consequences of complex interdependence from three perspectives viz China, the United States and South Asian region. The United States an outsider being the traditional power with huge strategic and geopolitical influences in the South Asian region and hence, its existing influence is threatened with the entry of China in a big way. The concept of interdependence is operationalized by defining it in terms of volume of trade, investment and level of infrastructure in the region. The study uses both primary and secondary data. The primary data on connectivity projects are taken from official sources as well as such databases like Reconnecting Asia that document each and every project with all relevant details. Secondly, it also uses data from the World Bank, the IMF and other agencies to trace out long term patterns. Secondary data include reports, academic articles and books published in addition to newspaper reports, print and broadcasted interviews.