Gesturing toward utopia: Queer time and place in the performance art of Cassils, Boychild and Marval A Rex
Ütopyaya doğru: Cassils, Boychild ve Marval A Rex'in performanslarında queer zaman ve mekan
- Tez No: 654178
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, queer beden/performans sanatını zaman ve mekan kavramlarına odaklanarak inceler. Bu çalışmada; Cassils, boychild ve Marval A Rex'in performansları, queer teorinin zaman ve mekan kavramlarına olan yaklaşımı doğrultusunda incelenir. Bu tezin öncelikli amacı, incelenen performanslardaki queer politikaları ve zamansal ve mekansal potansiyelleri açığa çıkarmaktır. Amacına ulaşmak için, bu tezde, zaman ve mekan kavramlarının nasıl cinsiyet ve cinsellik üzerinden inşa edildiği ve bu inşa edilen heteronormatif yapının içinde queer bireylerin nasıl dışarda bırakıldığı araştırılır. Sonuç olarak, queer bireyleri dışlayan bu normatif mekansal-zamansallığın oluşumunu askıya almanın bir yolunu arayan bu proje, performans sanatına bir dünya yaratım pratiği olarak yaklaşıyor. Bu bağlamda, bu tez, bir queer strateji olarak, seçilen sanatçıların bedenlerini ve performatif alanlarını, kendi normatif olmayan özgün varoluşlarını inşa etmek için, hiç bitmeyen bir dönüşüm sürecine soktuklarını savunur. Böylece bu sanatçılar, heteronormatif beden, kimlik, cinsiyet ve cinsellik tahakkümünü kavramsal olarak ortadan kaldırarak, queer bireyler için hayati önem taşıyan ütopik bir dünyaya yönelirler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines queer body/performance art concentrating on the concepts of time and space. Prioritizing the approach of queer theory to the perception of time and space, the performances of Cassils, boychild and Marval A Rex are explored. The primary purpose of this thesis is to reveal the queer politics and potentials regarding time and space in the performances of the selected artists. To achieve this goal, this thesis explores how the concepts of time and space are built depending on gender and sexuality and how heteronormativity excludes queers during this building process. Accordingly, seeking to find a way to suspend the formation of this normative spatio-temporality which renders queers invisible, this project approaches performance art as a world-making practice to explore alternative ways of existence. In this respect, this thesis argues that these artists entail their bodies and performative spaces into a never-ending process as a queer strategy to build their own non-normative peculiar existence. Thus, the chosen artists gesture toward a utopian world which remains vital for queers by conceptually dismantling the domination of heteronormative body, identity, gender and sexuality.