Dünyada yetiştiriciliği yapılan bazı erkenci şeftali ve nektarin çeşitlerinin Adana koşullarında verim ve kalite özelliklerinin saptanması
Determination of the yield and quality characteristics of some early pech and nectarine cultivars under Adana conditions
  1. Tez No: 65418
  2. Yazar: FATMA ÖZMETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
XIII öz Bu araştırmada, bölgede yeni yetiştirilmeye başlanmış ve bazı yerleşmiş olan 4 yaşlı, 16 şeftali ve nektarin çeşidi ele alınmıştır. 1994-1996 yılları arasında yürütülen bu çalışmada, denemeye alınan çeşitlerin fenolojik ve pomolojik analizleri yapılarak, gerek verim ve gerek kalite yönünden bölgeye uyum gösteren çeşitler saptanmıştır. Bu çeşitler verim, meyve iriliği, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru maddelerine göre tartılı derecelendirilmeye tabi tutulmuşlardır. Bu araştırma sonuçlarına göre, bölgeye önerilebilecek çeşitler; şeftalilerden Springcrest erkenci, Elegant Lady, Redcap ve Flavorcrest orta mevsim ve Suncrest geçci çeşitler olurken, nektarinlerden Armking erkenci, Crimson Gold ve Summer Super Star orta mevsim ve Stark Redgold geçci çeşitlerdir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT In this experiment, 4 years old well known or newly indroduced 16 peach and nectarine cultivars were studied. In this work, the productive and quality cultivars were determined during 1994-1996 by the phenological and pomological analyses. These cultivars were evaluated according to the yield, fruit size, fruit flesh firmness and total soluble solid content. As a result, the peach and nectarine cultivars could be recommended to the region are; Springcrest early season, Elegant Lady, Redcap and Flavorcrest middle season and Suncrest late season cultivars among the peaches and Armking early season, Crimson Gold and Summer Super Star middle season and Stark Redgold late season cultivars among the nectarines.