Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesi zeytin koleksiyonunda bulunan bazı zeytin çeşitlerinin bitki besin maddeleri ile birlikte verimlilik düzeylerinin saptanması
- Tez No: 65417
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV oz Ç.Ü Ziraat Fakültesi, Zeytin koleksiyon Bahçesindeki Domat, Kilis Yağlık, Uslu, San Ulak ve Memecik çeşitlerinin,yapraklarındaki, bazı bitki besin maddeleri saptanmış ve meyve verimleriyle bunlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Zeytin ağacının içerdiği K ile, meyve verimi arasında bir ilişki belirlenmiştir. 1995 ve 1996 yıllarında, meyve verimien fazla ve meyve kalitesi en iyi olan çeşitler; Memecik ve Domat olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Çukurova koşullarında, yetişen zeytin çeşitlerinin yapraklarındaki bitki besin maddeleriyle özellikle K ile Mg arasında ve mikro elementlerden Fe ve Zn arasında antogonistik etkileşimin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was determined the level of nutrients elements and yields of olive cultivars Domat, Kilis Yağlık, Memecik, San Ulak, and Uslu growing in Çukurova region at the Collection Garden of trees in University of Çukurova. It was found a relation between K and yield. In the year of 1995-1996 the cultivars of Memecik and Domat had been found the highest yield and the quality. As result of this study, the nutrients elements in the leaves of olive cultivars was determined some antogonistic effects between K and Mg and between Fe and Zn.