How does the discovery of hydrocarbon resources in maritime boundary delimitation zones affect interstate conflict
Deniz sınır bölgelerinde keşfedilen hidrokarbon kaynakları devletlerarası çatışmayı nasıl etkiler
  1. Tez No: 654192
  2. Yazar: YÜKSEL YASEMİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez Doğu Akdeniz ve Güney Çin Denizi gibi, deniz yetki alanları sınırlandırılma anlaşmazlığı olan bölgelerde hidrokarbon kaynakları bulunmanın devletlerarası çatışmayı nasıl etkileneceğini Doğu Akdeniz ve Güney Çin Denizi örnek vakaları üzerinden incelemektedir. Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine göre kıyı devletleri kara sularının dışında kalan bölgelerde deniz yataklarından, yer altı ve doğal kaynaklardan kendi kara sularındaymış gibi yararlanabilmek için münhasır ekonomik bölgelerini ilan etmek zorundadır. Münhasır ekonomik bölge çatışması olan bölgelerde taraf ülkelerin deniz yataklarından, yer altı ve doğal kaynaklardan yararlanabilmesi için devam eden anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturmak zorundadır. İç dinamiklerindeki farklılıklara rağmen hem Doğu Akdeniz de hem de Güney Çin Denizin de hidrokarbon rezervlerinin bulunması var olan bölgesel çatışmaların şiddetini arttırmıştır. Bulunan rezervlerin büyüklükleri ile çatışma şiddetinin artması doğru orantılıdır. Tez bulguları hidrokarbon kaynaklarının taraf devletlerin göreceli kazanç hesaplarını etkilediğini, beklenen kazancın artacağına inanılması durumunda kıyı devletlerinin bölgesel talepleri konusunda daha talepkâr olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the discovery of hydrocarbon resources in the maritime territories affect interstate conflict based on a paired comparison of: the Eastern Mediterranean Sea and the South China Sea conflicts. According to the United Nations Convention on the Law of Sea, littoral states have to define their exclusive economic zones to use their sovereign rights of exploring and exploiting seabed, subsoil, and natural resources out of their territorial waters. In the existence of an exclusive economic zone, maritime boundary delimitations states' cannot exercise these rights before solving their ongoing disputes. Despite their structural differences in the Eastern Mediterranean Sea and the South China Sea maritime boundary delimitations, the existence of abundance hydrocarbon resources intensified the existing conflict. The thesis concludes that states' relative gain calculations determine their actions. A direct ratio exists between the severity of the conflict and the abundance of resources. The findings of the thesis indicate that hydrocarbon sources affect the states' perception of relative gains when the coastal states' believe that their expected earnings will increase; it is observed that they become more demanding in their territorial claims.