The EU-Turkey refugee deal: Multiple levels of international negotiation
AB-Türkiye mülteci mutabakatı: Çok seviyeli uluslararası müzakere
  1. Tez No: 654194
  2. Yazar: İREM AYBALA GÜLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye, Mart 2016'da Suriyeli mültecilerin Türkiye'den Avrupa'ya düzensiz geçişlerini engellemeyi hedefleyen bir mutabakata vardı. Bu tez, bu mutabakatla ilgili iki önemli sorunsalı açıklamayı hedeflemektedir. Dünyada neredeyse her sağ popülist parti tarafından yönetilen ülke göçmen karşıtı politikalar benimserken, Türkiye mültecileri ülkede tutmayı amaçlayan bir mutabakata vararak ve dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak bir anomali oluşturmaktadır. Aynı zamanda, mutabakatın AB için bariz getirilerine rağmen, AB mutabakatta üstüne düşeni yapmadı ve iki taraf arasındaki iş birliği mutabakatı takip eden yıllarda kötüleşti. Bu çalışma Türkiye'nin Suriyeli mültecileri AB'ye karşı bir koz olarak kullanarak siyasi, finansal ve normatif tavizler elde etmeyi amaçladığını öne sürmektedir. AKP hükumetinin AB'ye kağıt üstünde isteklerini kabul ettirmesine rağmen, AB'nin farklı seviyelerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasındaki eş zamanlı etkileşimleri dolayısıyla AB mutabakatın sorumluluklarını yerine getiremedi. AB'nin sözlerini tutamamasının sebeplerini açıklamak amacıyla, bu çalışma Putnam'ın iki seviyeli oyun analizini üç seviyeye çıkarmakta ve bu seviyelerin birbirleriyle olan ilişkisinin mutabakatın sonucunu nasıl etkilediğini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In March 2016, the European Union (EU) and Turkey agreed on a deal which envisaged to put an end to the irregular crossings of Syrian refugees from Turkey to Europe. This thesis aims to explain two important puzzles regarding the deal. While almost all countries governed by right-wing populist political parties around the world adopt anti- immigrant policies, Turkey emerged as an anomaly in terms of being a top refugee hosting country and striking a deal which keeps the refugees within the country. At the same time, despite its obvious benefits for the EU, the EU did not hold up its own side of the deal and cooperation between two sides deteriorated in ensuing years. This study argues that Turkey aimed to use Syrian refugees as a leverage vis-a-vis the EU to obtain political, financial and normative concessions. Although the AKP government got the EU to accept its demands on paper, the EU could not keep its side of bargain as a result of simultaneous interaction within and between its multiple levels. In order to explain inability of the EU in delivering its promises, this study extends Putnam's two-level game analysis to three-levels, and analyzes how the interplay of these levels affected the outcome of the deal.