Turkey and Germany relations in the framework of Syrian refugee crisis
Suriyeli mülteci krizi çerçevesinde Türkiye Almanya ilişkileri
- Tez No: 571664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ŞÖHRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma tarihsel ilişkilerin analizinden başlayarak Suriyeli mülteci krizinin etkilerini ve Türkiye-Almanya arasındaki vazgeçilmez ilişkiyi analiz etmekle beraber mülteci krizi döneminde iki ülke arasında var olan diyaloğun yaşadığı kritik dönüm noktalarını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Diğer yandan, Avrupa Biliği'ne kontrolsüz bir şekilde giren mültecilerin engellenmesi gayretleri ortaya çeşitli zorluklar ve fırsatlar çıkarmıştır. Bu çalışma öncelikli olarak güncel bir tartışma alanı olan göç ve göçmenlik konusunu geniş bir şekilde anlamak için tarihsel bir perspektif vermekte ve ardından mülteci krizini ve onun bölgesel krizden Avrupa krizine dönüşmesini değerlendirmektedir. Bu noktada, hem Türkiye hem de Almanya tarafının yaptığı stratejik hamleler bu çalışmada yer almış ve Türk- Alman ilişkileri genellikle“AB-Türkiye mülteci anlaşması”olarak bilinen“AB-Türkiye mutabakatı”deklarasyonuyla tekrar yorumlanmıştır. İkili diyalogun İçsel ve dışsal engelleri irdelenerek son bölümde Türk-Alman ilişkilerinin geleceğiyle ilgili ve önceki bölümlerdeki bilgiler ışığında“mülteci anlaşmasından”beklentiler ile ilgili bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı uzun süreli Türk-Alman ilişkilerindeki bu spesifik sekiz yıllık bölüme ışık tutmaktır. Geniş manada ise bu çalışma, sorunu tam anlamıyla anlamak için Türk - Alman ilişkilerinin tarihsel yönünü, ilişkilerin nasıl derin ve köklü geçmişe sahip olduğunu da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the historical relations, this study aims to analyse the effects of the Syrian refugee crisis, the unavoidable relationship between Turkey and Germany and to uncover the critical turning points that Turkish-German bilateral relations have undergone during the crisis era. It also studies some challenges and opportunities, which have appeared for both countries due to the efforts for hindering refugees' entering into the EU uncontrolled. The study first gives a historical perspective of bilateral relations to understand the contemporary matter broadly. It then evaluates the refugee crisis and its transformation from a regional crisis into a European crisis. At this point, the strategic moves from both parties are also taken place in the study. The Turkish-German dialogue has been reinterpreted with the declaration of the“EU-Turkey Statement”, widely known as the EU-Turkey“refugee deal.”Domestic and foreign obstacles of the bilateral dialogue are unfolded within this study. In the final part, some assessments are put forward regarding the prospect of Turkish-German relations and the expectations from the“refugee deal”by considering the data of the previous chapters of this study. The ultimate aim of the study is to shed light to this specific eight-year period in the long dated Turkish- German relations. Besides the destructiveness of the civil war, this study briefly examines the historical relations to understand fully, how deep and rooted have been the relations of both countries over the course of history as well.